Fără emoții! Nadal s-a calificat în turul al treilea de la Australian Open după o victorie clară cu Baghdatis. Pentru Rafa urmează primul test adevărat

Rafael Nadal, numărul 9 mondial, a reușit să se impună joi, în fața lui Marcos Baghdatis, numărul 36 ATP, cu scorul de 6-3, 6-1, 6-3, în al doilea tur Australian Open.

Fost câștigător la Melbourne în 2009, spaniolul a început în forță meciul, a reușit să preia inițiativa în game-ul al patrulea și nu a mai cedat-o până la finalul primului set. Scenariul s-a repetat și în manșa a doua, în care Rafa a reușit trei break-uri și a câștigat cu 6-1, pentru ca în setul al treilea să rupă echilibrul la scorul de 3-2 și să-și mențină serviciul până la final.

Calificat în următoarea fază a turneului după două ore și 15 minute de joc, spaniolul îl va întâlni pe tânărul german Alexander Zverev. Numărul 24 ATP a ajuns în turul al treilea după o victorie „de control”, 6-2, 6-3, 6-4 cu Francis Tiafoe din Statele Unite ale Americii.

Rafael Nadal, in vârsta de 30 ani, a câstigat în 2009 turneul Australian Open, în fața rivalului său, Roger Federer, iar eliminarea prematură a lui Novak Djokovic îl transformă în unul dintre favoriții actualei ediții a turneului de la Antipozi.