EXCLUSIV | „Pe Venus Williams ‘a omorât-o’, i-a arătat cine e patroana pe teren”. Declarație tranșantă a unui specialist în tenis, după victoria Simonei Halep în fața americancei. Cum prefațează partida cu Garcia

Sever Dron, fostul antrenor al Virginiei Ruzici și Henri Leconte, a declarat, la ProSport LIVE, că Simona Halep (1 WTA) a făcut un adevărat tur de forță cu Venus Williams, în optimile de la Montreal, în fața căreia s-a impus cu 6-2; 6-2. Dron a declarat că liderul mondial „a omorât-o” pe sportiva din SUA cu loviturile-i specifice.

Simona Halep a revenit puternic la primul turneu după Wimbledon. S-a calificat în sferturi la Montreal, după ce a jucat în câteva ore două partide, cu Anastasia Pavlyuchenkova (Rusia; 28 WTA) și Venus Williams. Dacă prima a reușit să o țină pe Simona peste 3 ore pe teren, după 7-6(9); 4-6; 7-5, Venus nu a avut antidot împotriva româncei, în fața căreia a cedat după un dublu 6-2. Sever Dron a caracterizat prestația Simonei într-un stil propriu și a evidențiat superioritatea nr.1 mondial în fața sportivei din America.

S-a descuract bine cu Pavlyuchenkova, dar pe Venus a omorât-o, i-a arătat cine e patroana pe teren„, a declarat fostul antrenor de Fed Cup al României.

Ulterior, acesta a prefațat și partida Simonei din sferturi, împotriva lui Caroline Garcia (Franța; 6 WTA).

O să fie un meci dificil pentru Simona. Are și o revanșă de luat. Când a ajuns pe primul loc în lume, a luat bătaie de franțuzoiacă în finală (n.r. finala de la Beijing 2017, scor 6-4; 7-6 ).

Garcia are victorie la Sharapova și este periculoasă. Face bine toate loviturile. O sportivă foarte bună, dar Simona are armele necesare să învingă„, a încheiat Sver Dron.

Simona Halep – Caroline Garcia se dispută sâmbătă, de la ora 01:30.

Publicat: 10 08. 2018, 12:00
Actualizat: 10 08. 2018, 12:01