Eva Lys, coșmarul româncelor la Transylvania Open! După Sorana Cîrstea, nemțoaica de pe locul 133 a eliminat-o și pe Jaqueline Cristian: ce tertipuri a folosit

Eva Lys (Germania, 133 WTA) a învins două românce în tot atâtea partide la turneul WTA 250 Transylvania Open de la Cluj-Napoca! După Sorana Cîrstea (26 WTA), scor 6-3, 6-3 în runda inaugurală, nemțoaica a eliminat-o și pe Jaqueline Cristian (97 WTA): 2-6, 7-5, 6-2 în optimile de finală.

Două jucătoare importante ale României, Sorana Cîrstea și Jaqueline Cristian, au fost trimise acasă de jucătoarea cvasianonimă de origine ucraineană, care reprezintă Germnia.

Duelul dintre Jaqueline Cristian și Eva Lys, început joi seară, s-a întins dincolo de miezul nopții, românca recunoscându-se învinsă la capătul a două ore și 39 de minute de joc. Asta deși Cristian a avut meciul în mână, servind pentru victorie la set și 5-4. Lys a realizat rebreak-ul in extremis și a început să joace mai solid decât Jaqueline. „Contesa Dracula” s-a văzut egalată la seturi, dar părea să își revină, când a făcut break în primul game al actului decisiv. A fost momentul în care Eva Lys a apelat la tertipuri și a scos-o din ritm pe româncă.

Nemțoaica a solicitat un time-out medical, Jaqueline fiind de nerecunoscut după pauză. Outsidera și-a adjudecat victoria cu 2-6, 7-5, 6-2, iar în faza următoare se va duela cu Ekaterina Makarova (Rusia, 213 WTA). În sferturile turneului dotat cu premii de 259.303 de dolari au ajuns două sportive din România, Gabriela Ruse (188 WTA) și Ana Bogdan (73 WTA), care se vor lupta cu Emiliana Arango (Columbia, 118 WTA), respectiv Rebeka Masarova (Spania, 67 WTA).

„Sunt moartă de oboseală! Nu știu cât am jucat, dar mă simt de parcă am stat cinci ore pe teren. Nu m-am oprit din luptă, acesta a fost scopul meu. Nici n-am fost atentă că era minge de meci, dar am câștigat acel punct. Încă sunt cu mintea la meciul de acum, sunt așa de obosită că nu ma pot gândi la adversara de mâine. Vreau să le mulțumesc tuturor celor care au stat până la această oră în arenă”, a declarat Eva Lys după ce a învins a doua româncă la Cluj-Napoca.

Publicat: 20 10. 2023, 01:05
Actualizat: 20 10. 2023, 01:08