„Eram goi-pușcă în baia de gheață, unul lângă altul, nici măcar nu terminasem meciul. A fost excelent”. Declarația zilei la US Open vine de la Novak Djokovic

Novak Djokovic, considerat unul dintre principalii favoriți la câștigarea trofeului US Open 2018 după victoria din finala cu Roger Federer de la Cincinnati, a suferit mult pe teren înainte de a-și asigura prezența în turul doi de la Flushing Meadows, din cauza condițiilor meteo extreme înregistrate, marți, la New York. Totuși, sârbul a terminat cu accelerația la podea duelul cu Marton Fucsovic (Ungaria, 41 WTA), punând capăt meciului cu o serie de zece game-uri consecutive, scor 6-3, 3-6, 6-4, 6-0, după 2 ore și 59 minute de joc.

Combinația de temperatură ridicată și umiditate de peste 60% i-a determinat pe organizatorii americani să ia decizia de a aplica, în premieră în Era Open, regula de căldură excesivă nu doar în cazul meciurilor de pe tabloul feminin, ci și la masculin. Astfel, dacă fetele au primit câte zece minute la vestiare odată cu încheierea primelor două seturi, înainte de startul decisivului, băieții au primit o pauză similară de zece minute după primele trei seturi.

Campionul din 2011 și 2015 de la New York s-a plâns la multe dintre schimburile de terenuri de condițiile grele, schimbând des tricoul și înfășurându-și gâtul în prosoape cu gheață, în timp ce chipul său exprima clar chinul îndurat. Mai mult, fostul lider mondial a cerut chiar și asistență din partea medicului în timpul partidei, după ce a acuzat probleme la stomac, dar și deshidratare. În consecință, având în vedere și ineditul situației, jurnaliștii au fost curioși să afle, la conferința de presă, cum și-a petrecut ‘Nole’ cele 10 minute de pauză.

Djokovic nu a dezamăgit, povestind cu umor: „Evident, amândoi am suferit pe teren. La finalul setului trei am început să jucăm puțin mai bine, dar la început eram pe modul supraviețuire. Categoric, nu pot să spun că m-am simțit confortabil pe teren. În pauza de zece minute, Marton și cu mine eram amândoi, goi-pușcă, în baia de gheață, unul lângă altul, ne băteam de vreo două ore, nici măcar nu terminasem meciul. A fost excelent, trebuie să recunosc„, a declarat Djokovic, cuvintele sale devenind, rapid, virale pe rețelele de socializare.

Novak Djokovic a pierdut set în primul tur al unui turneu de Mare Șlem doar pentru a doua oară în ultimii opt ani (începând din 2010) și a fost la un pas de a pierde și setul trei, întruât Fucsovic a condus cu 4-2. De manieră similară cu inexplicabilul colaps al lui Marius Copil în fața lui Marin Cilic, de la scorul de 5-1, 40-0, jucătorul numărul unu al Ungariei a capotat, cedând zece game-uri la rând.

Campionul de la Wimbledon a câștigat, per total, reușind să profite de erorile lui Fucsovic. Ungurul a reușit trei lovituri câștigătoare în plus față de Djokovic (33-30), însă a și greșit mai mult neforțat (40-32). În turul secund, Novak Djokovic va juca împotriva americanului Tennys Sandgren (61 ATP), învingător cu 6-3, 6-4, 6-2 în fața sârbului Viktor Troicki (102 ATP), într-o rejucare a partidei din turul doi de la Wimbledon, adjudecată cu 3-0 de Djokovic.

Publicat: 29 08. 2018, 07:24
Actualizat: 29 08. 2018, 07:25