Elina Svitolina, out de la Guangzhou. Principala favorită a abandonat în timpul meciului cu Marie Bouzkova

Elina Svitolina (3 WTA) s-a retras în timpul meciului cu Marie Bouzkova (63 WTA), din optimile de finală ale turneului de la Guangzhou (China), miercuri, după ce a acuzat dureri la genunchi.

La scorul de 6-3, 4-3 pentru Bouzkova, ucraineanca a abandonat din cauza unor dureri la genunchiul drept. Svitolina a solicitat o pauză medicală în setul secund, la scorul de 2-3, iar după alte trei game-uri jucate, aceasta a decis să se retragă. Astfel, Marie Bouzkova a obținut calificarea în sferturile de finală de la Guangzhou, unde o va întâlni pe Anna Blinkova (76 WTA).

Marie Bouzkova a beneficiat și de abandonul Simonei Halep, în luna august, la turneul de la Toronto. Jucătoarea din Cehia câștigase primul set al sfertului de finală cu 6-4, când Simona Halep a acuzat dureri la tendonul lui Ahile.

Elina Svitolina era principală favorită de la Guangzhou, turneu WTA International, dotat cu premii totale în valoare de 500.000 de dolari.

Publicat: 18 09. 2019, 21:49
Actualizat: 18 09. 2019, 21:50