Eliminare-șoc la Wimbledon! Simona Halep scapă de o adversară din top 5: a cedat în două seturi

Kiki Bertens (Olanda; 4 WTA) a cedat surprinzător în turul 3 de la Wimbledon. A pierdut în fața sportivei Barbora Strycova (Cehia; 54 WTA), de o manieră clară, în două seturi (5-7; 1-6), la capătul unui meci de o oră și 38 de minute.

Bertens nu și-a găsit ritmul deloc, iar asta s-a văzut încă din startul partidei, când, după un prim break, a avut probleme din ce în ce mai mari pe propriul serviciu. Fără să pună, ulterior, prea multe dificultăți pe primul serviciu al adversarei, a și cedat două break-uri, ultimul chiar înainte de intrarea în tie-break, pentru a-i da manșa adversarei, la  5. Impactul moral al primului set s-a simțit în cel secund, atunci când jocul a scăzut și mai mult pentru Bertens. A cedat după doar 33 de minute, la 1, pentru o eliminare prematură de la Wimbledon, încă din turul 3.

Strycova nu este la primul succes în fața lui Bertens. În precedenta și prima confrunare directă dintre ele, sportiva din Cehia a câștigat tot în minimum de seturi, pe hard, la un concurs desfășurat în Australia, în 2016.

În turul următor, Strycova va juca împotriva lui Elise Mertens (Belgia; 21 WTA).

Publicat: 06 07. 2019, 17:17
Actualizat: 06 07. 2019, 17:19