Eliminare prematură la turneul de la Roma. Irina Begu a fost învinsă de Anastasija Sevastova 4-6, 4-6

Jucătoarea de tenis Irina Begu, aflată pe locul 44 în ierarhia mondială, a fost eliminată, marți, în runda inaugurală a turneului WTA de la Roma, de categorie Premier 5, desfășurat pe zgură și dotat cu premii în valoare de 2.775.745 de dolari.

Begu a fost învinsă, scor 4-6, 4-6, de către sportiva letonă Anastasija Sevastova, ocupanta poziției 18 WTA, într-o oră și 35 de minute.

De-a lungul întâlnirii, Begu a servit un as, a comis trei duble greșeli și a avut procentaj de reușită la serviciu de 54 la sută cu prima minge și 44 la sută cu cea de-a doua. Ea a reușit trei break-uri, însă și-a cedat serviciul de cinci ori.

• Begu va primi 6.939 de euro și un punct în clasamentul mondial, pentru participarea în primul tur al competiției din capitala Italiei.

În turul următor, Sevastova o va întâlni pe rusoaica Anastasia Pavliucenkova, locul 17 WTA și cap de serie numărul 12. Învingătoarea din acest meci va evolua împotriva câștigătoarei dintre Simona Halep (4 WTA) și Laura Siegemund (Germania, 32 WTA).

Publicat: 16 05. 2017, 14:30
Actualizat: 16 05. 2017, 14:31