Efort inuman. Irina Bara a jucat peste 6 ore într-o zi la un puternic turneu ITF! A băgat spaima în americance după ce s-a calificat în finală la simplu și a cucerit titlul la dublu

Irina Bara (România, 170 WTA) s-a calificat în finala turneului ITF de la Indian Harbour Beach, dotat cu premii în valoare de 60.000 de dolari, după ce a dispus sâmbătă seară de Taylor Townsend (SUA, 113 WTA), scor 6-7(5), 7-5, 7-5.

UPDATE: Oboseala și-a spus cuvântul, iar Irina Bara a fost învinsă duminică seară de Caroline Dolehide, în ultimul act, scor 6-4, 7-5. Românca a urcat 19 locuri, până pe 151 WTA, și merită cu prisosință această clasare după ce a jucat 6 ore și 2 minute într-o zi la turneul de la Indian Harbour Beach.

Bara le-a luat pe sus pe americance: numai la simplu a învins trei reprezentante ale SUA într-o săptămână

Irina Bara le-a luat pe sus pe americance la Indian Harbour Beach, ultima ei „victimă” fiind Taylor Townsend, a patra favorită a competiției. Bara a mai trecut de alte două reprezentante ale SUA în drumul ei către finală – Usue Arconada (233 WTA) în primul tur și Kristie Ahn (109 WTA) în optimi, iar în sferturi a învins-o pe Ons Jabeur (140 WTA) din Tunisia.

Irina Bara a întors scorul după ce a fost condusă cu set și break de Taylor Townsend

Bara a câștigat o semifinală maraton, depășind-o pe Townsend după trei ore și 27 de minute. Românca în vârstă de 23 de ani a reușit o revenire de zile mari, ținând cont că sportiva din SUA a condus cu set și break, la 6-7, 3-4. De asemenea, Irina a recuperat superb și în decisiv, de la 0-2 și 1-3, demonstrând că are o putere de luptă formidabilă.

Trei victorii în aceeași zi pentru Irina: după calificarea în finala de la simplu, a câștigat trofeul la dublu

Tot sâmbătă seară, Irina a găsit resurse să mai joace alte două meciuri, decalate din cauza ploii, triumfând alături de Silvia Soler-Espinosa în proba de dublu. Perechea româno-spaniolă și-a adjudecat titlul după victorii la cuplurile Sophie Chang/Alexandra Mueller (SUA), scor 7-6(1), 6-3, respectiv Jessica Pegula/Maria Sanchez (SUA), scor 6-4, 6-2. În total, Bara a jucat tenis 6 ore și 2 minute într-o zi.

Va urca cel puțin 19 locuri în clasament

Marea miză pentru Irina Bara este reprezentată de titlul de la simplu, pentru care se va lupta cu o altă sportivă locală, Caroline Dolehide (135 WTA). Dolehide este jucătoarea care i-a creat mari probleme Simonei Halep la Indian Wells, liderul mondial câștigând greu, cu 1-6, 7-6(3), 6-2. Până acum, Bara și-a asigurat o urcare de 19 locuri, până pe 151 WTA, dar poate ajunge pe 140 WTA dacă triumfă duminică seară.

Publicat: 15 04. 2018, 10:30
Actualizat: 16 04. 2018, 15:35