Efort, inteligență tactică și aplauze! VIDEO | Punctul fabulos câștigat de Simona Halep în meciul cu Lesia Tsurenko

Simona Halep (27 de ani, 3 WTA) arată o formă extraordinară în meciul cu Lesia Țurenko, cel care, odată câștigat, o va duce pe locul al doilea în clasamentul WTA.

Fostul lider mondial a început foarte, foarte bine, a câștigat primele cinci game-uri ale înfruntării cu jucătoarea din Ucraina pe care a mai învins-o în cinci meciuri din cinci, iar în game-ul al patrulea a reușit să câștige un punct din cale afară de spectaculos.

Unul care vorbește de la sine despre capacitatea de efort și despre inteligența tactică pe care Simona le-a căpătat de-a lungul anilor. Animat de o scurtă nu foarte inspirată a lui Țurenko, punctul a ajuns în buzunarul Simonei după mai multe schimburi foarte frumoase și a fost apreciat de contul de twitter al celor de la WTA. Câștigându-l, Simona și-a oferit șansa unui al doilea break, una de care a profitat imediat și s-a distanțat la 4-0.

După 44 de minute și o „mini revenire” a adversarei, Simona a câștigat primul set, scor 6-2, arătând un nivel foarte bun, apropiat de cel cu care a ajutat echipa de Fed Cup a României să iasă învingătoare din „sfertul” de finală cu Cehia.

Publicat: 13 02. 2019, 19:00
Actualizat: 13 02. 2019, 19:01