Echipa SIRINA, victorioasă în primul tur la Shenzhen! Halep și Begu au câștigat un meci nebun în proba de dublu

Simona Halep și Irina Begu intră în noul an cu o victorie obținută în proba de dublu a turneului International de la Shenzhen (China). Echipa „Sirina” a câștigat dramatic în fața chinezoaicelor Xin-Yun Han și Chen Liang, scor 5-7, 6-2, 11-9.

Victorie după o oră și 40 de minute pentru Halep și Begu

Halep și Begu au avansat duminică dimineață în sferturile probei de dublu ale turneului de la Shenzhen, după ce au câștigat un meci tensionat în fața perechii locale Han/Liang! Româncele care fac tandem pentru a patra oară în circuitul WTA s-au impus cu 5-7, 6-2, 11-9, după un meci ce s-a întins pe durata unei ore și 40 de minute.

Primul set a fost un roller coaster cu răsturnări spectaculoase de scor: Begu și Halep au egalat la 5 după ce au fost conduse cu 5-1, dar chinezoaicele s-au mobilizat, adjudecându-și ultimele două game-uri ale manșei. Echipa română a impus ritmul în setul al doilea, câștigat cu 6-2, pentru ca super tie-break-ul să fie unul palpitant.

Simona și Irina ar putea da peste o altă echipă românească în sferturi

Echipa „Sirina” a pornit lansat și a avut 7-4, apoi 8-6, dar super tie-break-ul s-a echilibrat după două greșeli consecutive ale Simonei! Româncele și-au creat prima minge de meci, pe care au ratat-o, așa că au schimbat terenul la 9-9. Irina a servit inteligent, a dus scorul la 10-9, iar partida s-a încheiat abrupt, cu o dublă greșeală comisă de Han/Liang, scor 5-7, 6-2, 11-9.

Simona și Irina s-au reunit cu succes după 7 luni, ele atingând faza semifinalelor la turneul de la Madrid 2017. La început de sezon, cuplul Halep/Begu va juca pentru o nouă semifinală, la Shenzhen, contra câștigătoarelor partidei dintre conaționalele Irina Bara/Mihaela Buzărnescu și Natela Dzalamidze/Xenia Knoll (Rusia/Elveția),

Publicat: 31 12. 2017, 11:01
Actualizat: 31 12. 2017, 13:02