După ce a trecut de „coșmarul” Arynei Sabalenka, Sorana Cîrstea se va duela cu campioana de la Wimbledon! Cum arată tabloul sferturilor la turneul de la Dubai

Sorana Cîrstea (România, 22 WTA) se pregătește pentru un meci de zile mari, după ce a eliminat-o pe Donna Vekic (Croația, 31 WTA), scor 3-6, 6-3, 7-5 în optimile de finală de la Dubai!

Calificată în sferturile de finală ale turneului de la Dubai pentru a doua oară în carieră, Sorana Cîrstea va disputa un duel de foc cu Marketa Vondrousova (Cehia, 8 WTA).

Vondrousova este campioana în exercițiu de la Wimbledon, iar în optimi la Dubai a răpus-o pe Ludmilla Samsonova (Rusia, 15 WTA), scor 6-2, 6-2.

Sorana Cîrstea a învins-o miercuri pe Donna Vekic, la capătul unui meci nebun, în care croata a servit pentru victorie! Sorana s-a mobilizat și a trecut dramatic de „coșmarul” Arynei Sabalenka (Belarus, 2 WTA)! Vekic o învinsese pe campioana din Belarus în meciul precedent, scor 6-7(5), 6-3, 6-0, dar nu a putut rezista în fața lui Cîrstea.

Pentru Sorana Cîrstea, adversarele rămase în turneul de la Dubai sunt infernale! Dacă trece de Marketa Vondrousova, românca ar putea da în semifinale peste Elena Rybakina (Kazahstan, 4 WTA), cea care se duelează în sferturi cu Jasmine Paolini (Italia, 26 WTA).

Pe cealaltă jumătate de tablou se află liderul mondial Iga Swiatek (Polonia), care se duelează pentru un loc în sferturi cu Elina Svitolina (Ucraina, 20 WTA). Dacă își respectă statutul și trece de ucraineancă, Swiatek se va confrunta cu învingătoarea dintre Qinwen Zheng (China, 7 WTA) și Anastasia Potapova (Rusia, 35 WTA). Celălalt sfert de finală de pe partea superioară de tablou a fost deja stabilit: Coco Gauff (SUA, 3 WTA) – Anna Kalinskaya (Rusia, 40 WTA).

Sorana Cîrstea nu a mai jucat de 10 ani în sferturi la Dubai: a fost eliminată de Caroline Wozniacki la ediția din 2014

Sorana Cîrstea a revenit în sferturile de finală ale turneului de la Dubai după 10 ani de așteptare! La ediția din 2014, Cîrstea a fost eliminată în aceeași fază a competiției de Caroline Wozniacki, scor 6-1, 6-2.

Turneul de la Dubai este dotat cu premii în valoare totală de 3,21 milioane de dolari la ediția din acest an, iar Cîrstea și-a asigurat 72.965 de dolari după calificarea în sferturi.

Sorana, care și-a egalat cea mai bună clasare a carierei, locul 21 WTA, ar putea pune mâna pe un premiu de 158.944 de dolari, dacă va trece și de Marketa Vondrousova.

Publicat: 21 02. 2024, 18:02