Dulgheru s-a calificat în sferturi la Kuala Lumpur. Culoar accesibil pentru o finală așteptată de cinci ani

Alexandra Dulgheru (94 WTA) s-a calificat în sferturi la Kuala Lumpur (Malaezia), turneu dotat cu premii în valoare de 250.000 de dolari, după ce a învins-o pe chinezoaica Ying-Ying Duan (116 WTA) cu scorul de 6-4, 6-1.

Alexandra nu s-a relaxat după victoria uriașă din turul precedent (6-4, 7-5 cu Sabine Lisicki – a doua favorită a competiției) și a închis meciul de miercuri după o oră și 29 de minute de joc. Dulgheru, care și-a pierdut o singură dată serviciul în fața lui Duan, a jucat bine și la retur, fructificând cinci mingi de break din 12 șanse. Dacă luam în calcul forma prin care trece, dar și viitoarele adversare, românca antrenată de spaniolul Martin Vilar are o șansă importantă să ajungă în finală pe hardul asiatic.

În manșa următoare, Dulgheru va o va întâlni pe nemțoaica Julia Goerges (65 WTA), care nu mai impresionează de mult în circuit, în timp ce posibilele adversare din semifinale nu sunt nici ele de speriat: Kurumi Nara (Japonia, 57 WTA) sau Jarmila Gajdosova (Australia, 52 WTA). Bucureșteanca beneficiază de șansa ca principala favorită a turneului, Caroline Wozniacki (Danemarca, 5 WTA), să se afle pe cealaltă parte de tablou. Wozniacki a învins-o pe Dulgheru săptămâna trecută, în optimi la Doha (6-1, 3-0 – retrasă), iar cele două se pot înfrunta doar în finală la Kuala Lumpur.

Precedenta finală WTA în care a acces Alexandra Dulgheru (25 de ani) a avut loc în anul 2010, la Varșovia (Polonia), ultim act pe care românca l-a câștigat cu 6-3, 6-4 în fața lui Jie Zheng (China). Componenta naționalei de Fed Cup mai are o finală în palmares, tot câștigată, și tot la Varșovia, scor 7-6 (3), 3-6, 6-0 cu Alona Bondarenko (Ucraina), în anul 2009.

Publicat: 04 03. 2015, 17:35
Actualizat: 04 03. 2015, 17:56