Duel de la distanță între Halep și Wozniacki. Daneza a imitat-o pe Simona la debutul de la Doha

Situație inedită la turneul Premier 5 de la Doha: primele două favorite de pe tablou au debutat în competiție cu victorii la fel de convingătoare, încheiate cu set la zero. La două ore distanță după ce Simona Halep și-a asigurat prezența în ‘optimi’, prin victoria cu 6-3, 6-0 în fața Ekaterinei Makarova, Caroline Wozniacki a închis de manieră similară meciul cu reprezentanta Germaniei, Carina Witthoeft – 6-2, 6-0.

Wozniacki a fost mai rapidă decât Simona: și-a câștigat meciul în 57 de minute, în timp ce românca a avut nevoie de o oră și 11 minute pentru a trece de Makarova.

În optimi, Simona Halep va juca împotriva letonei Anastasija Sevastova, cap de serie 13 la Doha, în timp ce Wozniacki o va înfrunta pe învingătoarea partidei dintre Monica Niculescu (92 WTA) și Magdalena Rybarikova (favorită 14).

Cele două jucătoare se luptă de la distanță pentru prima poziție WTA: Simona poate face rocada în clasament odată cu accederea în faza sferturilor de finală, însă dacă daneza ajunge și ea pe tabloul de 8, românca trebuie să câștige un meci în plus față de ‘Caro’.

Publicat: 14 02. 2018, 18:24
Actualizat: 14 02. 2018, 18:26