Drama neștiută a Gabrielei Ruse! A primit o veste tragică înaintea singurului turneu WTA câștigat: „Rezervasem biletele și aveam de gând să mă întorc în România…”

Gabriela Ruse (57 WTA), jucătoare de tenis română în vârstă de 24 de ani, a dezvăluit că a anul trecut a trăit o dramă chiar înaintea turneului pe care l-a câștigat la Hamburg.

Gabriela Ruse a făcut dezvăluiri triste pentru site-ul Asociației Tenisului Profesionist (WTA), spunând că a primit o veste tragică înaintea singurului turneu WTA pe care l-a cucerit în carieră.

Gabi a început să joace tenisul la 4 ani, provenind dintr-o familie de sportivi. Ea a mai povestit că a fost nevoită să aleagă între tenis și muzică atunci când era mică.

Gabriela Ruse și-a început ascensiunea anul trecut, când a pătruns în Top 100 WTA după a cucerit primul ei trofeu în circuitul WTA, la Hamburg! O dramă personală a făcut-o să devină și mai puternică! Ruse a câștigat turneul de la Hamburg (7-6, 6-4 în finala cu Andrea Petkovic), deși a aflat vestea unui deces în familie chiar când era în Germania:

„Îmi rezervasem biletele și urma să mă întorc în România. Pentru prima dată în viață mi-am zis că o să joc! Voi plânge, voi fi tristă, dar voi continua să îmi văd de viața mea”. De la Hamburg, a plecat la Palermo, unde a reușit calificarea în finală.

„De aceea mă bate Simona Halep atât de rău!”

Gabriela Ruse, învinsă de Iga Swiatek cu 6-3, 6-0, în turul secund la Roma, a mai spus că a idolatrizat-o pe Simona Halep: „Simona a fost idolul meu, de aceea mă bate atât de rău! E greu să joci împotriva idolului tău, dar o voi învinge la un moment dat. De aceea exersez şi lupt. Simo e o persoană grozavă, sunte bune prietene, am învăţat enorm de la ea.

A învins atâtea legende ale tenisului, încerc să fac şi eu asta. Sunt pe 57 WTA, dar încerc să fiu în fiecare zi mai bună, să muncesc şi rezultatele vor veni”, a declarat Gabriela Ruse, cea care s-a născut într-o familie de sportivi: tatăl ei a jucat fotbal, iar mama a fost gimnastă.

Publicat: 11 05. 2022, 18:51