Două românce au deschis șampania cu o săptămână înainte de Crăciun! Andreea Roșca a câștigat turneul ITF din Cairo, Cristina Dinu s-a impus la Antalya

Rezultate frumoase obținute de reprezentantele României în circuitul Federației Internaționale de Tenis (ITF)! Cristina Dinu și Andreea Roșca au câștigat duminică, fără drept de apel, finalele pe care le-au disputat la Antalya (Turcia), respectiv Cairo (Egipt).

Andreea Roșca (675 WTA) a câștigat trofeul cu numărul 2 în acest sezon, triumfând pentru a doua săptămână la rând în orașul Cairo! Tânăra speranță a tenisului românesc a câștigat turneul de 15.000 de dolari la capătul unei finale pe care a dominat-o categoric, scor 6-1, 6-3 în fața austriecei Melanie Klaffner (559 WTA). Andreea s-a bucurat pentru victorie după o oră și 9 minute de joc, având câteva cifre foarte bune. Românca a câștigat în total 61 de puncte, cu 35 mai multe decât adversara sa, convertind 6 mingi de break dintr-un total de 7.

Cristina Dinu (331 WTA) a cucerit al patrulea titlu din 2017, după ce și-a adjudecat finala turneului ITF de la Antalya, dotat cu premii de 15.000 de dolari, scor 6-3, 6-3 în fața Tenei Lukas (Croația, 323 WTA). Dinu a avut nevoie de o oră și 37 de minute pentru a se impune, încheind en-fanfare competiția din Turcia. Cristina nu a pierdut set în această săptămână, iar favorita principală a defilat și în finală – nu i-a lăsat nicio șansă favoritei numărul 2. Dinu a reușit 5 break-uri, în timp ce Lukas i-a luat serviciul româncei de doar două ori.

Publicat: 17 12. 2017, 18:09
Actualizat: 18 12. 2017, 08:10