Doctor Buzărnescu nu a avut antidot pentru Șarapova! Rusoaica a câștigat în minimum de seturi la Shenzhen

Maria Șarapova (Rusia, 59 WTA) a fost prea puternică pentru românca Mihaela Buzărnescu (56 WTA), iar vedeta din Rusia s-a impus cu 6-3, 6-0 în prima manșă a turneului International de la Shenzhen.

Șarapova a câștigat 12 game-uri la rând cu Buzărnescu

Buzărnescu, singurul doctor în educație fizică și sport din tenisul feminin, a fost învinsă luni dimineață de Șarapova, campioana din Rusia făcând o adevărată demonstrație de forță! Mihaela a jucat inteligent și în același timp curajos doar câteva game-uri, dar a fost mult până Maria și-a intrat în ritm. De la scorul de 3-2 cu break pentru „Miki”, Șarapova și-a adjudecat o serie de 12 game-uri consecutive.

Rămânem cu o singură victorie românească după ziua de luni

Mihaela a intrat pe teren imediat după meciul câștigat de Simona Halep în fața americancei Nicole Gibbs, scor 6-4, 6-1, dar Buzărnescu nu a reușit să aducă a doua victorie românească a zilei! Șarapova a fost imperială, a gestionat meciul precum o mare campioană și a eliminat-o pe „Miki” după o oră și 22 de minute de joc. Maria Șarapova o va întâlni pe americanca Alison Riske în optimile de finală.

După ce a părăsit concursul de simplu, Buzărnescu se va concentra pe proba de dublu a turneului de 750.000 de dolari. Mihaela Buzărnescu și Irina Bara vor întâlni o altă echipă 100% românească în sferturi, pe Simona Halep/Irina Begu

Publicat: 01 01. 2018, 09:49
Actualizat: 01 01. 2018, 11:57