Djokovic și-a asigurat calificarea în semifinalele Turneului Campionilor

Jucătorul sârb de tenis Novak Djokovic, aflat pe locul 2 ATP, și-a asigurat, marți seară, calificarea în semifinalele Turneului Campionilor de la Londra, după ce l-a învins, scor 7-6 (6), 7-6 (5), pe canadianul Milos Raonic (locul 4 ATP), în runda a doua din grupa B a competiției.

Meciul a durat două ore și 15 minute. Djokovic a servit doi ași, iar sportivul canadian nu mai puțin de 14. Sârbul a avut și mai puține duble greșeli, două, față de cele trei comise de adversarul său. Cei doi jucători au reușit câte două break-uri, ambele în setul secund.

În urma acestei victorii, Djokovic și-a asigurat 200 de puncte în clasamentul ATP și un cec în valoare de 167.000 de dolari, la care se adaugă 167.000 pentru participare.

Djokovic, primul jucător care își asigură calificarea în semifinalele Turneului Campionilor din acest an, va evolua în ultima rundă din grupa B împotriva francezului Gael Monfils, ocupantul locului 6 în ierarhia mondială.

Novak Djokovic, în vârstă de 29 de ani, are în palmares cinci titluri la Turneul Campionilor, dintre care patru cucerite în ultimii patru ani.

Publicat: 16 11. 2016, 13:43
Actualizat: 16 11. 2016, 13:44