Djokovic i-a impresionat pe toți!** Declarația emoționantă a sârbului după victoria de la Australian Open

Numărul 1 mondial în tenis, sârbul Novak Djokovic, câștigător, duminică, a doua oară consecutiv la Australian Open, și-a felicitat adversarul din finală, pe spaniolul Rafael Nadal, exprimându-și regretul că după un astfel de meci nu pot exista doi învingători.

„Rafa, tu ești unul din cei mai buni jucători din istorie. Ești unul dintre cei mai respectați jucători din circuit. Am scris istorie astăzi și este păcat că nu pot fi doi câștigători. Sper că vom mai juca multe alte meciuri precum acestea și multe alte finale”, a declarat Djokovic, la ceremonia de înmânare a trofeului.

Rafael Nadal a spus că nu va uita niciodată acest meci. „Chiar dacă am pierdut, este ceva special pentru mine. Mulțumesc mult. Voi reveni aici și voi continua să lupt”, a declarat Nadal.

Tenismanul sârb Novak Djokovic, numărul 1 mondial, a câștigat, pentru al doilea an consecutiv, Openul Australiei, primul turneu de Grand Slam al anului, după ce l-a învins, în cinci seturi, scor 5-7, 6-4, 6-2, 6-7 (5/7), 7-5, pe numărul 2 mondial, spaniolul Rafael Nadal. Aceasta a fost cea mai lungă finală din istoria turneelor de Grand Slam, cinci ore și 53 de minute, depășind duelul dintre Ivan Lendl și Mats Wilander, în 1988, la US Open, care a durat patru ore și 54 de minute.

Djokovic, în vârstă de 24 de ani, a câștigat al treilea Grand Slam consecutiv, după Wimbledon și US Open în 2011.

Sârbul are acum 29 de turnee câștigate, din care cinci de Grand Slam.

Rafael Nadal, în vârstă de 25 de ani, rămâne cu 46 de titluri în palmares, din care zece de Grand Slam.