Diana Buzean, învinsă în finala turneului ITF din Antalya

Diana Buzean (România) a pierdut meciul cu Ekaterine Gorgodze (Georgia), contând pentru ultimul act al turneului ITF din Antalya, dotat cu premii totale în valoare de 10.000 de dolari, scor 6-4, 1-6, 4-6. Românca în vârstă de 25 de ani se situează în prezent pe locul 797 WTA și venea din calificări la Antalya, în timp ce adversara ei din finală are 21 de ani și se află pe poziția 474 în ierarhia WTA. Buzean a reușit să revină în setul decisiv de la 3-0 și 4-2, egalând la 4-4, dar adversara ei a avut nervii mai tari, trecându-și în cont ultimele două game-uri ale meciului. Gorgodze a ieșit în evidență în cadrul acestui turneu prin două partide câștigate fără game cedat, cu Chantraine și Vdovenco , în optimi, respectiv sferturi, ca în semifinale să treacă de o altă româncă, Bianca Hîncu, scor 5-7, 6-4, 6-2.

Diana Buzean nu pierduse niciun set în drumul spre finală, care a fost și prima a anului pentru ea. Piteșteanca a strâns 8 trofee ITF în toată cariera, cea mai bună clasare a sa fiind poziția 343 WTA (11 aprilie 2011).

În finala probei de dublu de la Antalya, perechea Bianca Hîncu/Kyoka Okamura (România/Japonia) a pierdut întâlnirea cu perechea Lina Gjorchesca/Anastasia Vdovenco (Macedonia/Moldova), în super tie-break, scor 1-6, 6-2, 7-10.

Publicat: 24 11. 2013, 15:01
Actualizat: 14 05. 2014, 15:25