Dezvăluire incredibilă: cât a câștigat Ilie Năstase, după ce a triumfat la Roland Garros. Pentru Halep e doar „mărunțiș”

Ilie Năstase, fostul mare tenismen român, a dezvăluit ce sumă a obținut după ce a câștigat turneul de la Roland Garros. Nasty a luat 25.000 de dolari, de peste 90 de ori mai puțin față de cecul primit de Simona Halep la ediția din acest an a competiției de pe tărâm francez: 2.2 milioane de euro.

„În ’73 am câștigat la simpul și am pierdut cu Connors finala la dublu. Îmi plăcea Roland Garros-ul, erau trei turnee: Roland Garros-ul, Monte Carlo pe care l-am câștigat de trei ori la rând și era Turneul Campionilor.

Cred că am câștigat 25.000 de dolari, echivalentul în franci. Atât era și cred că și o mașină! Mă gândesc mai degrabă la cei care erau înaintea mea și ăia chiar nu au câștigat nimic. Și acum cred că vom zice peste 10 ani că Djokovic și Nadal au câștigat mai puțin decât ăla o să fie lider atunci”, a declarat Ilie Năstase la Telekom Sport.

Simona Halep a câștigat primul ei trofeu de Grand Slam în acest an la Roland Garros. Ea a învins-o în finală pe Sloane Stephens, scor 3-6, 6-4, 6-1. În urma succesului, Halep a devenit prima jucătoare română care a cucerit un turneu major după Viriginia Ruzici, care s-a impus tot la French Open, în 1978.

Publicat: 28 09. 2018, 13:27
Actualizat: 28 09. 2018, 16:32