Despărțirea de Mădălina Ghenea îi priește lui Grigor Dimitrov! Reacția bulgarului după ce a câștigat primul titlu din 2017 încoace: „Nu pot exprima în cuvinte!” FOTO

Grigor Dimitrov (Bulgaria, 14 ATP) a făcut spectacol la primul turneu din noul sezon, sportivul din țara vecină învingându-l pe Holger Rune (Danemarca, 8 ATP), scor 7-6(5), 6-4 în finala de la Brisbane.

Grigor Dimitrov a avut o relație cu Mădălina Ghenea și chiar a fost însoțit de actrița română la mai multe turnee, anul trecut, dar bulgarul s-a despărțit de aceasta. Dimitrov a format un cuplu cu românca timp de șapte luni.

Dimitrov se concentrează acum 100% pe carieră, iar performanța reușită duminică de bulgar vorbește de la sine! Deși pornea cu șansa a doua în finală, Grigor l-a învins clar pe Holger Rune, după două ore și 19 minute de joc.

Cum a reacționat Grigor Dimitrov după ce a câștigat primul titlu din 2017 încoace: „Mulțumesc fanilor, familiei și echipei mele!”

Grigor Dimitrov este din nou campion după o așteptare de peste șase ani, bulgarul reușind un turneu excepțional la ATP 250 Brisbane! Dimitrov a cedat un singur set pe toată durata turneului, la meciul cu Andy Murray din primul tur, scor 4-6, 7-5, 6-2, iar în finală l-a învins cu 7-6(5), 6-4 pe Holger Rune.

Grigor a fost extrem de emoționat după ce s-a încoronat campion la Brisbane: Nu pot exprima în cuvinte ce înseamnă această victorie pentru mine. Sunt mulțumit pentru călătoria care m-a dus în acest punct. Întotdeauna voi iubi Brisbane. Mulțumesc fanilor, familiei și echipei mele pentru tot sprijinul acordat!”, a fost reacția tenismenului antrenat de Daniel Vallverdu.

Dimitrov și-a adăugat în vitrină al 9-lea trofeu ATP, după triumful de la Birsbane! Precedentul titlul a fost câștigat de tenismenul bulgar la Turneul Campionilor 2017, după 7-5, 4-6, 6-3 în finala cu David Goffin (Belgia). Era de așteptat ca Grigor Dimitrov să triumfe din nou în circuitul ATP, având în vedere că acesta a jucat excelent și pe finalul sezonului trecut. Dimitrov a disputat finala Mastersului de la Paris, contra lui Novak Djokovic, scor 6-4, 6-3 pentru campionul din Serbia.

Publicat: 07 01. 2024, 17:23