Demonstrație de forță pentru surorile Williams, în primul tur la US Open. Serena a făcut show pe Arthur Ashe, Venus a egalat un record absolut în Era Open, dar scorul zilei i-a aparținut Dariei Gavrilova

Surorile Williams își păstrează recordul perfect în primul tur la US Open. Programate consecutiv pe Arthur Ashe Arena, Venus și, mai apoi, Serena au obținut biletele pentru turul secund, apropiindu-se la un meci distanță de un intrigant duel direct în turul trei.

La 38 de ani, Venus Williams a câștigat unul dintre cele duuă dueluri ale campioanelor din primul tur la US Open 2018, contra Svetlanei Kuznetsova, scor 6-3, 5-7, 6-3. Americanca, dublă învingătoare la New York, a irosit două mingi de meci în setul secund, la 6-3, 5-3 și 40-15. Jocul său riscant a dat eroare, rusoaica reușind, totodată, să replice mai aspru. Pe o vreme toridă, care impus acordarea unei pauze de zece minute înainte de startul decisivului, Venus Williams a resetat întreaga situație și a răzbit după două ore și 55 minute.

• Marți, Caroline Wozniacki, învingătoare în acest an la Australian Open, o va înfrunta pe Sam Stosur – campioană în 2011 la US Open, într-un alt derby al primului tur la simplu feminin.

Cu această a 20-a victorie din 20 de meciuri jucate în turul întâi la US Open, Venus Williams a egalat recordul Erei Open pentru cea mai lungă serie de invincibilitate în această fază a competiției, deținut de Chris Evert.

Serena Williams a fost mai rapidă în drumul său spre a 17-a victorie în 17 ediții în turul inaugural la US Open, învingând-o cu 6-4, 6-0 pe Magda Linette, în exact 70 de minute de joc. Deținătoarea recordului pentru cele mai multe trofee la Flushing Meadows a servit șase ași, a lovit decisiv de 23 de ori și a închis meciul câștigând 10 dintre ultimele 11 game-uri disputate.

Serena Williams, cap de serie 17, o va înfrunta în turul doi pe Carina Witthoeft (Germania, 101 WTA), în timp ce sora sa Venus va juca împotriva Camilei Giorgi (Italia, 40 WTA).

SCORUL ZILEI

Daria Gavrilova a reușit cea mai categorică victorie, luni, învingând-o cu 6-0, 6-0 pe spaniola Sorribes Tormo, în 51 de minute. Reprezentanta Australiei, cap de serie 25 la Flushing Meadows, va fi o adversară incomodă pentru Victoria Azarenka în turul doi.

Publicat: 28 08. 2018, 05:43
Actualizat: 28 08. 2018, 05:44