Demonstrație de forță pentru Begu, la Istanbul. Irina a construit o super-revenire și s-a calificat în optimi, cu o serie impresionantă de 11 game-uri. Nu a mai reușit așa ceva de nouă luni!

• România este reprezentată în turneul de categorie International de la Istanbul de cele două jucătoare care s-au aflat în centrul unei uriașe controverse în timpul weekendului de Fed Cup recent încheiat, în urma alegerii ‘tactice’ a lui Florin Segărceanu, de a o trimite pe teren pe Irina, în locul Soranei, contrar pozițiilor din clasamentul WTA. Cîrstea și Begu se află printre capii de serie – pozițiile 6 și 7 – în Turcia și poartă un duel de la distanță.

Irina Begu s-a calificat, marți, în optimile turneului de la Istanbul, după ce a învins-o pe slovena Dalila Jakupovic, scor 7-5, 6-0. Românca a avut un start dificil de meci în fața unei adversare aflate cu aproape o sută de poziții mai jos în clasamentul WTA, pe locul 130. Deși a deschis cu break pe serva slovenei, Irina nu a rezistat pe serviciu, iar rebreak-ul i-a dat încredere Dalilei. Obișnuită cu suprafața și cu toate condițiile de la Istanbul, după disputarea calificărilor, Jakupovic s-a desprins și a condus cu 5-2. De aici, Irina Begu a început o cursă fulminantă de recuperare, a salvat patru mingi de set și nu a mai pierdut game până la finalul meciului.

Begu a fructificat a doua minge de meci, după o oră și 44 de minute de joc, stabilind scorul final, 7-5, 6-0, cu al 11-lea game câștigat la rând.

‘Bagel time’

Este primul set câștigat la zero de Irina Begu pe 2018, dar și primul „bagel’ după mai bine de nouă luni. Precedentul 6-0 reușit de Irina a venit pe zgura de la BRD Bucharest Open, în iulie 2017, în meciul din sferturi cu franțuzoaica Pauline Parmentier. Atunci, Irina s-a impus cu exact același scor, 7-5, 6-0. Cu un meci înainte, în optimile de la București, Irina o învinsese cu 6-4, 6-0 pe tânăra speranță a tenisului românesc, Jaqueline Cristian.

6-0, 6-0 este cel mai categoric scor reușit de Irina Begu. A învins-o astfel pe Cagla Buyukakcay (Turcia), în aprilie 2017, la Charleston.

Publicat: 24 04. 2018, 13:19
Actualizat: 24 04. 2018, 13:20