Demolatoarea Serena! A avut nevoie de doar 52 de minute pentru a merge în semifinalele US Open

Williams a avut nevoie de 52 de minute în meciul cu spaniola Carla Suarez Navarro (nr. 20 WTA) pentru a se califica în semifinale la US Open. Scor final: 6-0, 6-0.

Serena Williams a ajuns la 24 de seturi câștigate la zero numai în 2013.

Doar 13 game-uri a cedat liderul mondial în cele cinci meciuri disputate până acum la US Open.

Pe măsură ce se apropie de 32 de ani (n.r. îi va împlini pe 26 septembrie), Serena Willliams capătă o figură tot mai dominantă în circuitul WTA. Liderul mondial „pârjolește” tot ce întâlnește în cale, inclusiv la US Open, unde a câștigat de o manieră categorică fiecare partidă. Ultima ispravă, marți noapte, în sferturi, fază în care a învins-o pe Carla Suarez Navarro cu 6-0, 6-0, în numai 52 de minute! Spaniola nu este un „no name”, ci face parte din topul celor mai bune 20 de jucătoare ale lumii, dar nu a reușit să obțină mai mult de 18 puncte tot meciul. Dintre acestea, doar trei au fost câștigate de Suarez. Americanca și-a îmbunătățit, astfel, media de game-uri cedate pe meci la Flushing Meadows, ajungând la 2,6 (n.r. a cedat doar 13 game-uri în cinci meciuri).

Urmează Na Li
Acest 6-0, 6-0 nu este singular în 2013. Serena s-a impus cu același scor și în runda inaugurală la Australian Open, „victimă” fiindu-i Edina Gallovits. De altfel, seturile câștigate la zero reprezintă deja un exercițiu comun pentru cea mai bună jucătoare a lumii. La US Open are în contabilitate cinci seturi adjudecate la zero, iar în acest an a ajuns deja la cota 24! N-au scăpat de „furia” Serenei nici jucătoare precum Șarapova, Jankovic, Errani, Cibulkova, Halep sau Cîrstea. Cifrele americancei sunt impresionante, în condițiile în care doar în două turnee din cele 13 la care a participat în 2013 nu și-a făcut numărul. Adică nu a luat niciun set la zero la Brisbane și Madrid, turnee pe care, în schimb, le-a câștigat. Pentru Serena urmează acum un duel cu Na Li, numărul 6 mondial, însă la cum se prezintă pe scenă liderul WTA este greu de crezut că ar putea întâmpina probleme. Și statistica este un factor mobilizator pentru Williams. Din cele 24 de semifinale de Grand Slam disputate în carieră a pierdut doar trei: Wimbledon (2000), Australian Open (2003) și US Open (2009).

Marți noapte și Novak Djokovic a câștigat două seturi la zero, în meciul din optimi cu Marcel Granollers. Sârbul s-a impus cu 6-3, 6-0, 6-0 în 79 de minute

Atât Sorana Cîrstea, cât și Simona Halep au pierdut de două ori în 2013 în fața Serenei Williams

Irina Spîrlea e unica jucătoare din România care a învins-o în carieră pe Serenea Williams (1-3 la general)

Publicat: 04 09. 2013, 21:53
Actualizat: 04 09. 2013, 21:54