DECLARAȚIA ZILEI | Simona Halep: „Nu sunt un robot!”

WTA Finals Singapore va fi transmis în direct la Dolce Sport și Digi Sport începând de duminică, 25 octombrie. Simona Halep, locul 2 WTA, debutează în Grupa Roșie de la Turneul Campioanelor, duminică dimineață, de la ora 09:00, împotriva italiencei Flavia Pennetta.

Eleva lui Darren Cahill, Simona Halep, a susținut sâmbătă o conferință de presă în care a vorbit și despre întregul său parcurs din 2015. „E firesc să am uneori evoluții bune, iar alteori mai puțin convingătoare. E firesc, nu sunt un robot! Fiecare meci de la Turneul Campioanelor va fi greu, dar am fost și anul trecut aici și am acumulat experiență. E o grupă dificilă, dar vreau să joc un tenis de nivel înalt. Nu mai am nicio durere momentan”, a declarat principala favorită la câștigarea turneului în absența americancei Serena Williams. Halep și Pennetta, prima adversară de la Singapore, s-au întâlnit de cinci ori. Pennetta conduce cu 4-1 în meciurile directe. Până la US Open, succesele italiencei nu erau mai recente de 2013: sferturi la Marbella (2010), scor 6-4, 7-6 (4), optimi la Bastad (2013), scor 4-6, 7-5, 2-0 abandon și optimi la US Open (2013), scor 6-2, 7-6 (3). Halep avea victoria din meciul disputat în martie, în optimile de finală ale turneului de la Miami, scor 6-3, 7-5. A urmat apoi partida din semifinalele US Open, când românca a fost întrecută clar, cu scorul de 6-1, 6-3, în 59 de minute, de sportiva italiană, care avea ulterior să câștige turneul.

Publicat: 24 10. 2015, 13:38
Actualizat: 24 10. 2015, 13:44