DECLARAȚIA ZILEI la US Open: „Nu mă așteptam să iau un trofeu după ce am pierdut în sferturi. Ești pe o insulă și mulți oameni se uită la tine”

John Isner (11 ATP) a avut parte de o surpriză la capătul partidei din sferturi, pierdută în patru seturi în fața argentinianului de pe podiumul clasamentului mondial, Juan Martin Del Potro. Organizatorii americani i-au oferit trofeul 2018 US Open Sportsmanship Award, prin care este răsplătită sportivitatea unui sportiv care a disputat cel puțin două turnee în seria US Open Series plus US Open.

Nu mă așteptam să iau un trofeu după ce am pierdut în sferturi. Este o onoare. Sportul este dur, așa că este atât de ușor să devii extrem de frustrat acolo, pe teren când lucrurile nu merg așa cum ți-ai dori. Este un sport unu-la-unu. Ești pe o insulă și mulți oameni se uită la tine. De aceea, cred că este foarte important să ai o atitudine bune, pentru că asta inspiră copiii„, a declarat Isner.

• Juan Martin del Potro s-a calificat pentru al doilea an consecutiv în semifinale la US Open, învingându-l, miercuri, pe americanul John Isner, scor 6-7(5), 6-3, 7-6(4), 6-2, în 3 ore și 31 minute. Numărul trei mondial și-a egalat, totodată, un record personal, reușind, pentru prima dată după anul-reper 2009 să acceadă în semifinalele a două turnee de Mare Șlem în același sezon competițional.
  • Semifinalist la Wimbledon 2018, John Isner și-a egalat cel mai bun rezultat al carierei la US Open, prin calificarea între cei mai buni opt.

Publicat: 06 09. 2018, 07:41
Actualizat: 06 09. 2018, 07:42