Declarația prin care Halep își amenință toate rivalele de la Roland Garros! Prima reacție după ce a eliminat-o pe Mertens și s-a calificat în sferturi

Simona Halep este prima jucătoare calificată în sferturi la Roland Garros 2018, după o veritabilă demonstrație de forță. Românca a defilat în meciul de luni cu Elise Mertens (Belgia, 16 WTA), scor 6-2, 6-1, calificându-se în sferturile turneului de la Roland Garros, iar la finalul a avut o stare de spirit foarte bună.

Cele 59 de minute în care a rezolvat meciul cu adversara din Belgia i-au conferit foarte multă încredere Simonei Halep. Favorita principală a început ca din tun a doua săptămână petrecută la Paris, intrând precum o tornadă pe teren.

Simona s-a năpustit asupra adversarei și a jucat la un nivel foarte ridicat, obținând cu stil o calificare fulger: „Cred că a fost meciul perfect. A fost bine pe teren, totul a mers bine, a fost o zi grozavă și un meci grozav. Mă simt în formă, simt că pot alerga oricât, simt că pot fi agresivă și știu că a fost un meci bun. Nu știu la ce să mă aștept din partea antrenorului meu. Dar, dacă îmi va spune că trebuie să fac antrenament, îl voi face”, a declarat Simona, la finalul partide din optimi.

Favorita principală se va duela în faza următoare cu câștigătoarea partidei Angelique Kerber (Germania 12 WTA) – Caroline Garcia (Franța, 7 WTA).

Publicat: 04 06. 2018, 13:23
Actualizat: 04 06. 2018, 13:33