De râsul curcilor! România a pierdut întâlnirea cu Israel și a retrogradat după 24 de ani în Grupa a II-a a Cupei Davis

Vasile Antonescu și Bogdan Borza au fost învinși, sâmbătă, la Ramat Hasharon, scor 3-6, 4-6, 6-7 (4), de israelienii Jonathan Erlich și Dudi Sela, în al treilea meci al întâlnirii din Cupa Davis, iar scorul general a devenit 3-0 și România retrogradat în Grupa a II-a a Zonei Europa/Africa.

Partida, desfășurată pe hard, în aer liber, a durat două ore și nouă minute.

Vineri, în primul meci, Dragoș Dima (25 ani, 463 ATP), a fost învins de Edan Leshem (20 ani, 285 ATP), scor 3-6, 7-5, 2-6, 6-3, 3-6. În cea de-a doua partidă, Nicolae Frunză (20 ani neîmpliniți, 600 ATP) a pierdut în fața lui Dudi Sela (32 ani, 70 ATP), scor 3-6, 4-6, 4-6.

A fost prima înfrângere suferită de România în fața Israelului. În precedentele patru întâlniri, România s-a impus, scor 4-1 la București în 1962 în primul tur al zonei Europa, 5-0 la București în 1969 în sferturile zonei Europa, 5-0 la Tel Aviv în 1974, în sferturile zonei Europa, și 5-0 la Sibiu în 2015, în primul tur al Grupei I a zonei Europa-Africa.

România a retrogradat în Grupa a II-a pentru prima oară din 1993, unde se află țări precum Lituania, Danemarca, Georgia, Turcia, Norvegia sau Slovenia. Israel a rămas în Grupa I a Zonei Europa/Africa și va întâlni anul viitor nou-promovata Africa de Sud.

Publicat: 28 10. 2017, 19:33
Actualizat: 28 10. 2017, 19:34