Sorana Cîrstea a spus de ce a pierdut în optimi la Roland Garros: „A fost pe mâna mea!”

Sorana Cîrstea (31 de ani, 54 WTA) s-a arătat dezamăgită de faptul că a pierdut în minimum de seturi în optimi la Roland Garros, scor 6-7(4), 1-6 cu slovena Tamara Zidansek (23 de ani, 85 WTA).

Sorana Cîrstea a vorbit după eșecul dezamăgitor pe care l-a suferit duminică, în optimi la Roland Garros, iar sportiva din Târgoviște a identificat și cauza înfrângerii! Cîrstea spune că momentul crucial al partidei cu Tamara Zidansek s-a petrecut la scorul de 6-5 pentru ea, când a ratat o minge de set.

În ciuda înfrângerii suferite pe arena Suzanne Lenglen, Sorana va face un salt spectaculos în clasamentul WTA după turneul de la Roland Garros (30 mai – 13 iunie), datorită prezenței în optimile de finală. Cîrstea va urca 9 poziții, de pe 54 WTA, până pe locul 45 mondial, dar românca regretă că nu a putut realiza mai mult la turneul parizian.

Sorana Cîrstea a explicat înfrângerea cu Tamara Zidansek de la Roland Garros: „Acolo a fost un moment cheie”

Sorana Cîrstea a spus de ce a pierdut meciul cu Tamara Zidansek din optimi la Roland Garros: „O zi nu foarte grozavă din partea mea. N-am jucat la cel mai bun nivel. În primul set, am avut unele șanse, am reușit să am o minge de set (n.r. – pe care a ratat-o). Acolo a fost un moment cheie. În tie-break am avut două, trei greșeli pe care în mod normal nu le fac, iar asta m-a costat primul set.

În setul doi, cred că ea a jucat mai bine, dar pe fondul unui joc slab al meu. Îmi asum, nu am reușit să-mi ridic nivelul și să joc ceea ce aveam în plan și ceea ce pregătisem. Dar e absolut normal, sunt zile și zile. Astăzi a fost o zi mai puțin reușită pentru mine, dar e absolut normal. Îmi asum această înfrângere, a fost pe mâna mea”, a declarat Sorana Cîrstea la conferința de presă.

Publicat: 07 06. 2021, 12:48
Actualizat: 07 06. 2021, 12:51