De ce a fost coșmar pentru Begu și Cîrstea la Australian Open

Meciurile de la Australian Open devin din ce în ce mai aprinse pe măsură ce competiția înaintează, nu doar datorită înverșunării cu care se joacă, ci și a căldurii peste limitele normale. În a doua zi de la Melbourne am avut parte de două „calzi” și două „reci”, Halep și Hănescu câștigând la pas partidele în care au fost angrenați, iar Cîrstea și Begu dezamăgind în fața unor adversare nu tocmai puternice.

Agonia continuă pentru Sorana

Sorana Cîrstea (locul 21 WTA) a înfruntat o jucătoare despre care putem spune că s-a simțit ca acasă, ținând cont că vine din Noua Zeelandă, țară aparținând aceluiași continent ca și Australia. Niciuna din cele două nu se afla într-o formă bună: Marina Erakovic (locul 52 WTA) venea după trei înfrângeri consecutive, iar Sorana după cinci eșecuri. Din păcate, cea care a spart gheața n-a fost românca, mai ales din pricina mingilor importante pe care le-a ratat, scor 6-4, 7-6, pentru Erakovic.

A ratat patru mingi de set

Dacă primul set a fost dominat în marea lui parte de neo-zeelandeză, cel de-al doilea a avut un istoric dramatic. Cîrstea a început cu încredere, a demonstrat forță pe propriul serviciu, conducând ostilitățile pe hardul din Melbourne Park până la 4-3, atunci când a rupt serviciul adversarei. Apoi, la 5-3 și-a pierdut serviciul pentru prima dată în actul doi, după care a ratat două mingi de set la 5-4, pentru ca în tie-break să irosească alte două șanse, la scorul de 6-4. Erakovic a reușit o serie de patru puncte consecutive, iar perioada de agonie a Soranei continuă.

Begu s-a aflat cu un picior în turul doi

Irina Begu (locul 127 WTA) a reușit să se califice pe tabloul principal de la Melbourne în urma a trei meciuri infernale și acum pornea cu un moral bun. La prima vedere, jucătoarea pe care o întâlnea, reprezentanta Kazakhstanului, Galina Voskoboeva (locul 77 WTA), îi putea fi la îndemână bucureștencei. Acest lucru nu a fost departe de a se îndeplini, însă mentalul Irinei avea să se prăbușească în cel mai nefericit moment.

A condus cu 5-1 în decisiv

După ce și-au împărțit primele două seturi, românca s-a lansat în decisiv, a condus cu 5-1, iar regizorii Eurosport se pregăteau probabil să o confirme ca învingătoare și pe grafica tv. Dar tenisul se joacă până arbitrul rostește celebra expresie „Game, set și meci”, iar Begu  a uitat probabil de acest aspect. Șase game-uri consecutive a înșirat Voskoboeva, trecând și prin emoțiile a două mingi de meci avute de românca la 5-3. Astfel, coșmarul Irinei s-a încheiat când tabela a indicat 5-7, 6-4, 5-7.

Publicat: 14 01. 2014, 16:16
Actualizat: 14 01. 2014, 16:32