Darren Cahill, uimit după ce s-a uitat la finala Turneului mini-Campioanelor. Ce l-a impresionat pe antrenorul Simonei Halep și cine a dat ultima lovitură a sezonului 2018 în WTA

Devotamentul lui Darren Cahill față de Simona Halep este de necontestat, australianul cucerindu-i definitiv pe fanii liderului mondial când a ajuns să scrie mesaje de felicitare pe rețelele de socializare în limba română, dar și când a renunțat să mai poarte șepcuțe de la Adidas, sponsorul pe care îl afișase ani de-a rândul în circuit, după ce producătorul german de echipament sportiv a refuzat să îi îndeplinească cerințele contractuale constănțencei. Totuși, duminică dimineață, Darren Cahill a fost cucerit de ceea ce s-a întâmplat la startul finalei Turneului Elitelor, la Zhuhai, australianul alegând să împărtășească rapid impresiile sale, așa cum o face și când Simona îi smulge câte un „wow”.

Cea care l-a uimit pe Darren Cahill a fost legendara Steffi Graf. Singura jucătoare care a reușit să câștige într-un sezon toate cele patru turnee de Mare Șlem plus aurul olimpic (în 1988) a efectuat tragerea la sorți pentru finală, iar sprintul prin care li s-a alăturat lui Ashleigh Barty și Wang Qiang, la fileu, a amintit de zilele în care zbura grațios și atât de rapid dintr-un colț în celălalt al terenului.

Ashleigh Barty a câștigat ultimul turneu WTA al anului

Sezonul WTA s-a încheiat în 2018 cu victoria reprezentantei Australiei, Ashleigh Barty, scor 6-3, 6-4, în fața chinezoaicei Wang Qiang. Barty a câștigat al doilea titlu stagional, după cel din iulie, de la Nottingham, asigurându-se astfel că va termina anul pe locul 15 WTA.

Barty a luat un start-fulger, câștigând 16 dintre primele 22 de puncte ale finalei pentru o desprindere ce părea decisivă în manșa inaugurală, la 4-0. Chiar dacă sportiva din China a găsit resursele pentru a reveni și a recupera ambele break-uri, Barty a oprit la trei seria lui Wang de game-uri consecutive, câștigând din nou contra serviciului pentru a avansa la 5-3. Pe propria lansare, Barty a fructificat a doua minge de set, închizând manșa în 39 de minute.

Setul secund a avut o desfășurare mai clară: cele două jucătoare au mers cap la cap până la 3-3, când Barty a obținut break-ul decisiv, la 15. Australianca s-a încoronat campioană după o oră și 21 de minute de la primul serviciu al finalei.

• Turneele din seria WTA 125 fac parte dintr-un circuit saparat și nu sunt considerate ca parte a sezonului 2018. Turneul de la Zhuhai a fost, oficial, ultimul pe 2018 în circuitul WTA.

Publicat: 05 11. 2018, 07:58
Actualizat: 05 11. 2018, 08:33