Daniil Medvedev a răspuns pe teren după ce a fost insultat de adversar. Atmosferă încordată la Mastersul de la Paris

Daniil Medvedev, numărul 5 mondial, s-a răzbunat după ce Diego Schwartzman l-a jignit atât în timpul, cât și după un meci de la ATP Cup.

Medvedev i-a răspuns pe teren lui Schwartzman (9 ATP), învingându-l fără drept de apel pe argentinian, scor 6-3, 6-1 în sferturile Mastersului de la Paris. Relația dintre cei doi a fost una mai mult decât tensionată înaintea meciului.

Daniil Medvedev și Diego Schwartzman, doi jucători aflați în elita tenisului mondial, au ajuns la cuțite deși la un moment dat erau amici! Prietenia dintre cei doi s-a stricat după ce Schwartzman a răbufnit la adresa rusului.

Daniil Medvedev a făcut instrucție cu Diego Schwartzman la Paris, după ce argentininanul l-a făcut idiot”

Diego Schwartzman l-a caracterizat în termeni duri pe Daniil Medvedev, fiind deranjat de atitudinea pe care rusul a avut-o în meciul direct de la ATP Cup, în ianuarie. Atunci, Medvedev s-a bucurat ostentativ în fața lui Schwarzman: După ce a câștigat setul, se uita la mine și către loja în care se flau argentinienii. Am spus ‘Ăsta e idiot’. I-am spus-o și lui în față. L-am insultat și mi-a replicat că ‘așa e și în fotbal, te bucuri în fața galeriei adverse'”, a mărturisit Diego.

Daniil Medvedev a încercat să aplaneze conflictul, spunând, pentru Tennis World USA: Dacă vă uitați la meciul de la ATP Cup, o să vedeți că în al doilea și în al treilea set am aplaudat câteva dintre loviturile lui Diego. Înțeleg de ce a fost nervos pe mine, dar e problema lui, nu a mea. Din punctul meu de vedere, nu există nicio problemă. Dar mai bine îl întrebați pe el despre acest subiect, pentru că eu nu îi port pică”, a declarat Daniil despre meciul pe care l-a câștigat cu 6-4, 4-6, 6-3.

Partida disputată vineri la Mastersul de la Paris a fost fără istoric, Daniil Medvedev obținând biletul pentru semifinale după doar o oră și 4 minute. Rusul s-a impus cu 6-3, 6-1 într-un meci al orgoliilor și a dus la 4-0 scorul întâlnirilor directe cu argentinianul.

Publicat: 06 11. 2020, 17:30
Actualizat: 06 11. 2020, 17:38