Jucătoarea care a eliminat-o pe Simona Halep la Montreal a comis-o în meciul următor! A revenit de la 2-5 în decisiv, dar a pierdut lamentabil

Danielle Collins, of the United States, gets medical attention during her match against Simona Halep, of Romania, during second round of play at the National Bank Open tennis tournament Wednesday August 11, 2021 in Montreal. Ten National Bank Open, Montreal, Canada - 11 Aug 2021,Image: 626670731, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia

Danielle Collins (SUA, 28 WTA), jucătoarea care a eliminat-o pe Simona Halep în turul 2 la Montreal, scor 2-6, 6-4, 6-4, a părăsit turneul din seria WTA 1.000 în faza următoare.

Danielle Collins, „killerița” Smonei Halep de la Montreal, a comis-o în mecul următor, pierzând după ce a condus cu 4-1 în setul decisiv! Collins era neînvinsă de 12 meciuri în circuit, dar n-a putut rezista și în fața Jessicăi Pegula (SUA, 30 WTA), care s-a impus cu 6-4, 3-6, 7-5.

Simona Halep a pierdut joi dimineață un thriller de două ore și 47 de minute cu Danelle Collins! Simona a jucat primul meci după trei luni de absență, iar americanca a reușit să o scoată din sărite, după ce a solicitat un time out medical pentru a o scoate din ritm pe româncă.

Danielle Collins, jucătoarea care a eliminat-o pe Simona Halep la Montreal, a comis-o în meciul următor

Totul s-a întors împotriva lui Danielle Collins vineri dimineață, în turul următor! Collins a egalat după ce a fost condusă cu 2-5 în setul decisiv, dar a încheiat meciul dezamăgitor, cedând ultimele două game-uri: 4-6, 6-3, 5-7! Danielle Collins a cucerit două titluri la rând înaintea turneului de la Montreal, a trecut și de Simona Halep în turul secund, dar Jessica Pegula i-a provocat prima înfrângere după aproape o lună în circuitul de tenis profesionist.

Simona Halep a fost vizibil iritată de atitudinea avută de Danielle Collins în meciul de la Montreal! Americanca a solicitat un time out medical și nu a ținut cont deloc de fair-play! Collins a rămas minute bune la vestiare, deși expirase timpul alocat îngrijirilor medicale. Aceasta s-a întors mult mai proaspătă pe teren și a învins-o pe Halep cu 2-6, 6-4, 6-4 în turul secund al turneului WTA 1.000: „Unele jucătoare, când simt că pierd, solicită time out medical. Apoi se întorc pe teren și joacă mai bine decât înainte!”, a fost reacția dură a Simonei.

Publicat: 13 08. 2021, 14:23
Actualizat: 13 08. 2021, 14:35