Cutremur la Australian Open! Favorita principală Iga Swiatek, eliminată de o tânără de 19 ani în turul al treilea. VIDEO

Surpriză colosală în turneul feminin de la Australian Open! Poloneza Iga Swiatek (22 de ani), liderul clasamentului WTA și favorita principală a competiției, a pierdut sâmbătă în fața Lindei Noskova (Cehia, 19 ani), scor 6-3, 3-6, 4-6 în turul al treilea.

Iga Swiatek, considerată cea mai bună jucătoare de tenis a lumii, rămâne fără trofeu la Australian Open! Poloneza a fost răpusă de ocupanta locului 50 WTA, după două ore și 22 de minute de joc. Jocul Igăi a scârțâit” în această săptămână, ținând cont că în faza precedentă a fost condusă cu 4-1 în decisiv de Danielle Collins (SUA, 62 WTA).

Linda Noskova a făcut meciul vieții în fața liderului mondial, producând șocul turneului de la Australian Open! La ediția precedentă a Grand Slam-ului de la Antipozi, Noskova nu a putut trece de calificări, iar acum e în optimi.

Iga Swiatek, eliminată de Linda Noskova în turul trei la Australian Open: Nu am cuvinte!”

Linda Noskova a jucat fără frică în fața Igăi Swiatek! Deși favorita principală și-a adjudecat primul set, cehoaica a revenit în mod incredibil. La 5-4 în setul decisiv, când Noskova servea pentru meci, Swiatek a condus cu 30-0, dar Linda și-a adjudecat patru puncte consecutive, închizând partida.

Nu am cuvinte! Simțeam că pot face un meci bun, dar nu credeam că pot câștiga! Sunt fericită. N-am cum să fiu altfel după un astfel de meci. Am tremurat (n.r. – la 5-4, când a servit pentru victorie), dar am reușit un as la 30-30. Nu e ușor să găsești asul. Am câștigat pentru toți, nu doar pentru mine! E o victorie și pentru echipa mea”, a declarat, la interviul acordat pe teren, Linda Noskova. Sursă video: Eurosport.

Linda Noskova se va lupta în optimi la Australian Open cu Elina Svitolina (Ucraina, 23 WTA) sau Viktorija Golubic (Elveția, 85 WTA). După ce tânăra din Cehia a trimis-o acasă pe Iga Swiatek, cele mai mari șanse la câștigarea trofeului le are Aryna Sabalenka (Belarus, 2 WTA), care este campioana en-titre. Elena Rybakina, a treia favorită de la Melbourne, a fose eliminată și ea, 4-6, 6-4, 6-7(20) cu Anna Blinkova (Rusia, 57 WTA) în turul secund.

Publicat: 20 01. 2024, 12:50
Actualizat: 20 01. 2024, 13:05