Cupa Davis, ziua a treia: Ungur – Busta 3-6, 6-7. Mergea a pierdut în trei seturi cu Bautista. România – Spania 1-4

UPDATE: Adi s-a ținut ceva mai bine în manșa secundă, cedată la tiebreak, scor 5-7, și România – Spania se termină 1-4.

Ungur a pierdut primul set, scor 3-6!

Pablo Carreno Busta îl înlocuiește pe Feliciano Lopez în ultimul meci al duelului dintre România și Spania. Ibericii conduc cu 3-1 astfel că ultima confruntare se va juca după sistemul cel mai bun din trei seturi.

Jucătorul de tenis Florin Mergea, în vârstă de 31 de ani, a fost învins, duminică, scor 4-6, 3-6, 2-6, de Roberto Bautista, 28 de ani, astfel că Spania conduce România cu scorul de 3-1 și obține calificarea în barajul pentru Grupa Mondială.

Partida dintre Mergea și Bautista a durat o oră și 45 de minute și va fi urmată de meciul dintre Adrian Ungur și Feliciano Lopez. Conchita Martinez, căpitanul nejucător al echipei de tenis a Spaniei, îl mai are la dispoziție și pe Pablo Carreno (25 de ani, locul 46 ATP).

Florin Mergea l-a înlocuit pe Marius Copil, după ce sportivul român a acuzat dureri abdominale.

Scorul la general între România și Spania este 1-3, după ce România a pierdut ambele partide de simplu din prima zi. În primul meci, Marius Copil (25 de ani, locul 163 ATP) a fost învins de Feliciano Lopez (34 de ani, poziția 21 ATP), scor 6-7 (4), 7-5, 4-6, 6-3, 3-6, după 3 ore și 41 de minute. Apoi, Adrian Ungur (31 de ani, locul 185 ATP) a fost învins de către Roberto Bautista (28 de ani, 15 ATP), scor 3-6, 2-6, 1-6.

În cea de-a doua zi, sâmbătă, echipa de dublu a României, formată din Florin Mergea și Horia Tecău, a învins dublul Feliciano Lopez/Marc Lopez, scor 3-6, 6-1, 1-6, 7-5, 6-3.

Florin Mergea i-a luat locul lui  Copil pentru meciul cu Bautista, după ce Marius a acuzat o accidentare. Mergea, obișnuit cu partidele de dublu, a pierdut în trei seturi contra spaniolului, însă obiectivul său principal a fost acela de a demonstra că poate face față și se poate lupta pentru fiecare punct.

„Am muncit foarte mult să aducem meciul în a treia zi. Obiectivul meu principal a fost să lupt, dacă mă luăm după calculele hârtiei nici nu trebuia să stau cu el pe teren. A fost o atmosferă incredibilă, nu-mi venea să ies de pe teren. Am încercat să atac cât pot de mult”, a declarat Florin Mergea pentru DigiSport.

Bautista câștigă setul trei și implicit partida! Spania conduce România cu 3-1. Confruntarea dintre Ungur și Feliciano Lopez se va juca după sistemul cel mai bun din trei seturi.

Bautista câștigă și setul secund!

Bautista câștigă primul set deși Mergea a lăsat senzația în unele momente că se poate impune.

A început meciul dintre Mergea și Bautista! Spaniolul servește primul!

UPDATE: Marius Copil este înlocuit de Florin Mergea în primul meci al zilei, informează DigiSport. „Am făcut o ruptură abdominală. Nu am simțit în timpul meciului fiind încălzit, dar m-am resimțit la final. Voi merge la București să fac un RMN, sper să nu fie nimic grav. Decizia de a juca azi am luat-o dimineață”, a declarat Copil.

Vineri, în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca, România a pierdut ambele partide de simplu din ziua 1. În primul meci, Marius Copil (25 de ani, locul 163 ATP) a fost învins de către de Feliciano Lopez (34 de ani, poziția 21 ATP), scor 6-7 (4-7), 7-5, 4-6, 6-3, 3-6, după 3 ore și 41 de minute. Apoi, Adrian Ungur (31 de ani, locul 185 ATP) a fost învins de către Roberto Bautista (28 de ani, 15 ATP), scor 3-6, 2-6, 1-6.

Sâmbătă, perechea Horia Tecău/Florin Mergea a trecut de cuplul Feliciano Lopez/Marc Lopez cu scorul de 3-6, 6-1, 1-6, 7-5, 6-3, astfel că după două zile de competiție Spania conduce România cu 2-1.

Astăzi se vor juca meciurile Marius Copil – Roberto Bautista și Adrian Ungur – Feliciano Lopez. Prima confruntare este programată să înceapă la ora 13:00.

Publicat: 17 07. 2016, 16:49
Actualizat: 17 07. 2016, 16:52