„Cum poți să spui că mint!?” Marius Copil s-a luat la ceartă pe teren cu arbitra de scaun a întâlnirii România – Spania din Cupa Davis

Marius Copil (261 ATP) a răbufnit la adresa arbitrei de scaun, în timpul întâlnirii dintre România și Spania, contând pentru calificarea la turneul final al Cupei Davis.

Marius Copil a izbucnit nervos după o decizie controversată luată de arbitra de scaun, pe finalul primului set al confruntării cu adolescentul minune Carlos Alcaraz (19 ATP), scor 4-6, 3-6! România și Spania se luptă vineri și sâmbătă pentru un loc la turneul final al competiției inter-țări din tenis, ibericii având 2-0 după prima zi.

Marius Copil s-a arătat contrariat de faptul că arbitra nu a avut încredere în spusele sale și nu a verificat urma mingii pe care a indicat-o jucătorul arădean. De asemenea, căpitanul-nejucător Gabriel Trifu s-a ridicat și el de pe scaun în pauza dintre seturi, reproșându-i același lucru arbitrei.

Marius Copil a disputat un meci infernal cu Carlos Alcaraz, supranumit „urmașul lui Rafael Nadal”, românul ținându-l în șah pe adolescentul minune al spaniolilor. Echilibrul s-a rupt însă după un moment controversat. Marius Copil i-a arătat arbitrei că mingea lui Alcaraz a fost aut, dar aceasta a verificat o altă urmă, scoțându-l din sărite pe român: „Cum poți să spui că mint!?”, a întrebat-o, contrariat, Marius, pe arbitra de scaun.

După faza cu pricina, Copil și-a pierdut concentrarea: nu a mai durat mult, iar Alcaraz a închis setul, scor 6-4, după o lovitură norocoasă! Mingea spaniolului a lovit banda fileului și a aterizat în terenul lui Marius! Tot vineri, în primul duel din cadrul întâlnirii Spania – România, desfășurată la Marbella, Adrian Boitan (721 ATP) s-a recunoscut învins de Roberto Bautista (15 ATP). Sâmbătă, 5 februarie, de la ora 12:00, sunt programate partidele Alejandro Davidovich Fokina / Pedro Martinez – Nicolae Frunză / Horia Tecău, Roberto Bautista Agut – Marius Copil și Carlos Alcaraz – Gabi Adrian Boitan.

Publicat: 04 03. 2022, 16:10
Actualizat: 04 03. 2022, 19:29