Cum a câștigat Sorana Cîrstea primul meci la US Open? „M-am încurcat singură în setul al doilea”

Sorana Cîrstea s-a calificat în runda a doua a turneului US Open, ultimul de Mare Şlem al anului, după ce a învins-o pe germanca Laura Siegemund cu 6-4, 6-4, marţi, la New York.

Cîrstea (32 ani, 37 WTA) a obţinut victoria după după o oră şi 47 de minute de joc.

Românca a început bine şi a condus cu 2-0, dar în primul set s-a mers în serii de două ghemuri, 2-2, 4-2, 4-4, 6-4.

După meci, Sorana Cîrstea a tra sprimele concluzii.

“M-am încurcat singură în setul al doilea”, nu ascunde Sorana Cîrstea ce a greșit înainte să se califice în turul 2 de la US Open ca să urce 3 locuri în clasamentul mondial.

Românca nu a mai câștigat două meciuri la rând în 9 din ultimele 10 turnee disputate, ceea ce este o performanță.

Ce s-a întâmplat în setul 1?

Egalată de Siegemund după ce a condus cu 2-0 și 4-2, Cîrstea a luat ultimele două ghemuri dintr-un prim set în care a făcut 4 puncte în plus cu “al doilea retur”:

„Primul tur, mai ales la un Grand Slam, nu este niciodată ușor, se știe asta” pretinde Cîrstea chiar dacă nu a mai pierdut în primul tur la US Open din 2016 când a fost eliminată de Ana Bogdan, venită din calificări.

Ce s-a întâmplat în setul 2?

În avantaj cu 2-1 la început de manșă secundă, Sorana Cîrstea și-a pierdut “serviciul” atât cât germanca să se desprindă la 4-2.

“Chit că scorul era în defavoarea mea, adversara avea 4-2, simțeam că sunt peste ea în joc și aveam încredere că pot, dacă reușesc să nu îi mai dau cadouri ușoare”, a declarat Sorana.

Cu peste 30 de procente mai eficientă la punctele adjudecate cu “al doilea serviciu”, Cîrstea a cumulat și 9 puncte mai multe la “primire”.

“Să joc solid și să o fac să muncească pentru puncte, aveam încredere că pot să revin și să termin cu 6-4” a dezvăluit românca socotelile făcute într-un meci în care a profitat de cele 7 “duble greșeli” ale numărului 182 WTA și, cu 8 “erori neforțate” mai puține, s-a copenalificat, pentru a 11-a oară, în turul secund de la “US Open”:

Sunt câteva lucruri pe care nu le-am executat cum mi-aș fi dorit și nu au fost la nivelul la care mi-aș fi dorit, dar o luăm pas cu pas și ce am jucat a fost suficient să îmi aducă victoria
Sorana Cîrstea

Cu punctele de la ediția trecută apărate la “Flushing Meadows”, Sorana urcă 3 poziții ca să ocupe locul 34 în clasamentul mondial.

Laura Siegemund, o jucătoare licențiată în psihologie

Cîrstea şi-a asigurat un cec de 121.000 de dolari şi 70 de puncte WTA, iar în turul secund o va înfrunta pe elveţianca Belinda Bencic (a 13-a favorită).

“Per total, au fost și lucruri bune, și lucruri mai puțin bune, important este că am reușit să termin în două seturi și mi-am făcut treaba”, conștientizează Cîrstea cât de important a fost să nu joace decisiv împotriva germancei rezidentă până la 7 ani în Arabia Saudită.

Laura Siegemund, de la 9 la 10 ani, a fost crescută în Indonezia, în timp ce acum este o versată jucătoare licențiată în psihologie.

Publicat: 31 08. 2022, 08:47
Actualizat: 31 08. 2022, 09:16