Culisele unui meci magnific. Gemenii Bryan și-au găsit nașii! Mergea și Dominic Inglot, a doua victorie împotriva americanilor

Florin Mergea și Dominic Inglot s-au calificat în semifinalele turneului de 500 de puncte de la Dubai cu o victorie memorabilă, împotriva fraților Bryan, a doua a sezonului 2015, scor 7-6(6), 2-6, 10-8. De la succesul răsunător, de la Australian Open, tot din sferturi, venit chiar în ziua în care „Dodo” a împlinit 30 de ani, a trecut exact o lună: pe 26 ianuarie, cuplul româno-britanic se impunea în fața liderilor mondiali în două seturi, 7-6(4), 6-3.

Mergea și Inglot sunt la un pas de stabili o finală inedită, cu doi români la Dubai: vor juca în semifinale, împotriva perechii Qureshi / Zimonjic, învingători cu 6-1, 6-2 împotriva cuplului Chardy / Rosol, iar pe jumătatea a doua de tablou, Horia Tecău și Jean Julien Rojer, favoriți doi, au trecut în primul meci al zilei de Lindstedt / Matkowski, 4-6, 7-5, 10-7 și se vor duela în semifinala capilor de serie cu favoriții patru, Bopanna / Nestor, calificați în dauna perechii Murray / Peers, 6-4, 7-5.

I-au bătut pe liderii mondiali cu două duble greșeli în super-tie-break

Meciul de la Dubai a fost mai încins decât cel de la Antipozi: 80 de minute de luptă, față de 68, iar prima șansă le-a aparținut, ca și în Australia, americanilor, care au avut o minge de break în plus în primul set față de adversarii lor, (3-2, potrivit statisticii oficiale a meciului), minge de set și avantaj de 5-2 în tie-break. Cu determinarea care i-a ajutat să întoarcă și meciul la „Openul Vesel” de la 1-4 în primul set, Mergea și Inglot au rezistat în primul set și s-au impus cu 8-6 în tie-break.

În setul doi, Mergea și inglot au fost trădați de servciu: procentajul de primă minge a scăzut cu zece procente iar serviciul doi a lucrat pentru Bob și Mike Bryan, care și-au adjudecat nouă din 12 puncte atunci când Mergea și inglot au greșit prima servă. Invitația la atac pentru americani, pe serviciul lui D&D „Dodo și Dom” a culminat cu patru duble greșeli.

Super-tie-break-ul a adus o nouă răsturnare de situație: liderii mondiali au tremurat și ei pe serviciu, iar Mergea și Inglot au luptat magistral pentru a compensa alte două duble greșeli. Victorie 10-8 pentru perechea româno-britanică, aflată în prezent pe locul patru în Race to London, care ia o opțiune și mai serioasă pentru calificarea la Turneul Campionilor, edi’ia 2015.

Statistica meciului de la Dubai. Victorie în stil de mari campioni: americanii Mike și Bob Bryan au câștigat mai multe puncte per total, însă Mergea și Inglot au avut nervii mai tari în momentele decisive:

Repetiție pentru Cupa Davis: Inglot își cere răspicat locul în partida de dublu de sâmbătă, cu a doua victorie împotriva viitorilor adversari într-o lună

Dominic și-a făcut încălzirea pentru Cupa Davis: Marea Britanie va întâlni, în primul tur al Grupei Mondiale, în perioada 6-8 martie, echipa americană, cu gemenii Bryan în cvartetul de bază. De altfel, succesul lui Mergea și Inglot a fost urmărit din tribune de căpitanul nejucător al echipei de Cupa Davis al insularilor, Leon Smith. Contracandidatul direct al lui „Dom”, Jamie Murray, a pierdut astăzi, dar are avantajul de a fi prima opțiune pentru un dublu cu fratele său, Andy.

La rândul său, Florin Mergea va reprezenta România în meciul de Cupa Davis, împotriva Israelului, contând pentru turul 1, Grupa I din Zona Euro/Africană a Cupei Davis, care se va disputa la Sibiu, în același week-end.

Publicat: 26 02. 2015, 20:07
Actualizat: 26 02. 2015, 22:35