Cu cine va juca Simona Halep în semifinale la Praga! Ar putea avea un avantaj uriaş

Simona Halep are toate argumentele pentru a forţa calificarea în finala de la Praga

Simona Halep s-a calificat în semifinalele turneului de la Praga, după ce a învins-o uşor pe Magdalena Frech, scor 6-2, 6-0. A fost o adevărată demonstraţie de forţă a româncei, în faţa jucătoarei de pe locul 174 în clasamentul WTA. Pentru un loc în finala competiţiei, Simona Halep va juca împotriva învingătoarei dintre Irina Begu şi Sara Sorribes Tormo. Simona va fi avantajată clar de program.

Adversara Simonei Halep din semifinale ar putea fi nevoită să joace două meciuri într-o singură zi

Ultima partidă din sferturile de finală a fost întreruptă din cauza condiţiilor meteo, la scorul 6-2, 0-1 în favoarea Irinei Begu. Sunt şanse mici ca partida să se mai reia astăzi, cu atât mai mici ca ultima calificată în semifinale să se poată decide. În aceste condiţii, este de aşteptat ca acest sfert de finală să se reia în cursul zilei de sâmbătă. Ceea ce înseamnă că adversara Simonei Halep va fi pusă în situaţia de a juca două partide în aceeaşi zi.

Irina Begu a păţit acelaşi lucru şi vineri. Şi-a obţinut calificarea în sferturi după ce a întors scorul în partida cu Leonie Kung. Elveţianca se impusese în primul set, jucat joi, înainte ca partida să fie înteruptă. Astăzi, Irina a avut nevoie de aproape două ore şi jumătate pentru a întoarce scorul. Pentru ca apoi să pornească exelent şi cu Sara Sorribes Tormo. Are 1-0 la seturi şi prima şansă pentru a o înfrunta pe Simona Halep pentru un loc în finala de la Praga.

În cealaltă semifinală de la Praga, Elise Mertens o va înfrunta pe Kristyna Pliskova. Mertens este favorita numărul trei a competiţiei. Iar Pliskova a ajuns în penultimul act după abandonul Anei Bogdan. Jucătoarea din Sinaia avea 5-2 în primul set, dar a suferit o accidentare şi nu a mai putut continua partida. Finala de la Praga se dispută sâmbătă.

Publicat: 14 08. 2020, 18:41