CTP a analizat victoria Simonei Halep de la Australian Open și o avertizează pe româncă: „Muguruza e cel mai greu adversar posibil. Are motivația revanșei”

simona halep

Jurnalistul Cristian Tudor Popescu a vorbit despre victoria fabuloasă a Simonei Halep (28 de ani, 3 WTA) din sferturile de finală de la Australian Open în fața lui Anett Kontaveit (24 de ani, 31 WTA), scor 6-1, 6-1, după doar 54 de minute de joc.

• Simona Halep va juca joi în semifinale cu spanioloaica Garbine Muguruza (32 WTA, 26 de ani). Meciul va începe după ora 6:30 și va fi liveTEXT pe Prosport.ro.

„Simona a câștigat acest meci în 53 de minute pentru că câștigat fiecare punct. Nu s-a gândit la scor, nu s-a gândit la victoria finală! S-a gândit la fiecare punct jucat și nu la punctul precedent. Asta este starea despre care spuneam că a adus-o în finală în 2018. A avut o adversară care tactic a jucat corect și care a încercat să fie agresivă și să joace în viteză. Dacă ar fi încercat un joc de regularitate cu Simona, nu știu dacă lua și aceste două game-uri.

Simona este altă clasă decât Kontaveit și de aici victoria zdrobitoare. Importantă mi se pare starea psihică a Simonei. Uită punctul jucat într-o fracțiune de secundă. Intră foarte repede în pregătirea punctului următor”, a spus Cristian Tudor Popescu la Digi 24.

CTP: „Muguruza e poate cel mai greu adversar în acest moment”

Cristian Tudor Popescu a vorbit și despre duelul pe care Simona Halep îl va avea în semifinalele de la Australian Open cu Garbine Muguruza.

„Garbine Muguruza e un adversar foarte greu! Poate cel mai greu în clipa de față din turneu. E o jucătoare cu evoluții sinusoidale, care fie nu joacă nimic, fie e de neoprit.

Ultima întâlnire dintre Simona Halep și Garbine Muguruza, din câte îmi amintesc, a fost la Roland Garros. Simona a bătut-o într-un meci memorabil. Deci Muguruza are și motivația revanșei. Va fi un meci de mare tensiune, o mare confruntare între aceste jucătoare de mare nivel”, a declarat gazetarul.

Publicat: 29 01. 2020, 10:53