Cronica unui meci de tenis în care publicul a cântat ca la fotbal. Eroine: Cornet și Dulgheru. Alexandra, eliminată în turul doi la Roland Garros pe refrenul „Allez!”

• Alexandra Dulgheru (51 WTA) nu a putut produce surpriza și repeta isprava împotriva rachetei numărul unu a Franței, în stilul Doha 2015: a părăsit turneul de la Roland Garros, fiind eliminată în turul doi de favorita gazdelor, Alize Cornet (29 WTA și cap de serie 29 la Paris), 2-6, 5-7.
  • Tricolora a avut șansa unei super-reveniri, servind de două ori pentru actul secund, însă o Alize Cornet super-motivată și o tribună-vulcan au îngenunchiat-o pe „Piti”
  • În loc de un mult-visatul duel românesc în turul trei de la Roland Garros, Simona Halep – Alexandra Dulgheru, ediția din 2015 a „Mondialului pe zgură” va avea parte de un meci Lucic-Baroni versus Alize Cornet, după ce și Simona Halep (3 WTA) a fost trimisă acasă să se pregătească pentru sezonul de iarbă, fiind măturată de pe teren de re-inventata jucătoare din Croația, în vârstă de 33 de ani.

Alexandra Dulgheru s-a aflat de partea necâștigătoare a fileului într-unul dintre meciurile feminine cu cele mai intense schimburi de mingi ale ediției 2015 ale Openului Francez și, pentru a doua oară în carieră (după  2011), se oprește în turul doi de la Roland Garros. Alize Cornet a fost jucătoarea cu sânge mai rece, cu un plus de inspirație și de șansă în momentele-cheie, și decisiv în setul doi – a avut o arenă întreagă la degetul mic care a purtat-o într-o serie incredibilă de cinci game-uri consecutive, în condițiile în care Alexandra a servit de două ori la rând pentru a împinge duelul într-un al treilea set.

Cele 12 vieți din game-ul cinci al primului set: cum a irosit Alexandra un început spectaculos

Alexandra Dulgheru a fost jucătoarea mai incisivă la începutul partidei. Succesul său în partidă a depins de abilitatea de a depăși primele trei lovituri din raliu, de a prelungi punctul. Acest lucru i-a ieșit de minune în debut de meci. A pus-o în gardă pe Cornet din primul game, la retur, i-a arătat că va ținti spre linii.

Game-ul cinci a fost un maraton de 12 minute cu 17 puncte interminabile, care le-au epuizat pe ambele jucătoare

„Piti” a mizat foarte bine pe reverul trimis spre forehand-ul franțuzoaicei, aproape de linie, a agresat-o, a alergat-o, a împins-o în spate pe jucătoarea care se simte mai bine în apropierea liniei de fund. Alexandra și-a oferit trei mingi de break, pe care a decis să le joace pentru a le câștiga ea, nu sperând la greșeala rivalei. A ratat, pe partea dreaptă și pe partea stângă, apoi cele 12 minute de agonie, în care chiar și super-maratonista „Piti” a pufăit din greu, s-au încheiat cu două erori directe.

Și Alexandra nu a mai contat decât într-un singur game, la retur, imediat după ce și-a cedat serviciul cu o dublă greșeală, pentru ca franțuzoaica să se desprindă la 4-2. Cornet a încheiat formalitățile primului act, 6-2, chiar dacă per total, Alexandra a avut doar o greșeală neforțată în plus față de Cornet (13-12).

Setul doi, cădere și mai dramatică: de la 5-2 pentru „Piti”, la 7-5, dar pentru Alize

La finalul meciului, Alize Cornet a exclamat „și mi se spune de regulă că am un psihic slab”. Franțuzoaica a demonstrat contrariul, setul doi fiind o mostră de joc luat cu mâna de public din tolba unui jucător care se opune unui „favorit local”. Alexandra a pornit pe drumul refacerii victoriei din luna februarie, când a câștigat un meci de trei seturi în fața lui Alize – în oglindă însă – la Doha, „Piti” luase primul set. Meciul a fost însă atât de dur atunci, încât, adunat peste meciurile din calificări, a lăsat-o fără vlagă pe româncă pentru următorul duel. Cornet din finalul acelui meci a fost un pachet de nervi, supărată pe toată lumea.

Pe Terenul Unu al complexului de la Paris, Cornet, la 2-5, deși părea în corzi a luptat supra-omenește. A început să fie mai agresivă. A venit la fileu și a devenit de netrecut, deși la început de meci, Alexandra era cu șase puncte din șase făcute la fileu, iar Cornet, pe la 50%.

19 greșeli neforțate a adunat Alexandra Dulgheru în setul doi, față de 14 lovituri câștigătoare. Cornet a avut câte 11 „winners” și „unforces errors”

Publicul și-a jucat rolul: a cântat ca la un meci de fotbal, mai tare ca la un meci de Cupa Davis, iar Alexandra a împrăștiat puncte, a servit slab, a ratat mingi de neînchipuit, de la o palmă de fileu. Fiecare eroare a Alexandrei a fost sărbătorită cu „Allez!”-uri din tribune și cu strigăte războinice din partea fragilei franțuzoaice. Cu o tribună care erupea punct de punct, Dulgheru a mai primit și avertisment pentru întârzierea serviciului, iar dezastrul a fost complet după 70 de minute monstruoase: la 5-2, Alex și-a pierdut serviciul la 30, la 5-4, l-a pierdut după egalitate și după ce salvase o minge de break, iar la 5-6, Alexandra nu a putut fructifica o desprindere la 40-0. Și-a regăsit tardiv elanul, a salvat trei mingi de meci, dar a patra a dus-o în al nouălea cer pe Alize și pe toți fanii săi.

• Turul trei (2010) rămâne cea mai bună performanță a Alexandrei Dulgheru la French Open.