Cronica unei victorii fără emoții: Simona Halep a defilat spre optimi! Ce „rival” invizibil i-a făcut partida mai dificilă decât Magdalena Frech

Simona Halep a trecut de Magdalena Frech în turul 3 preliminar al Wimbledon, iar ProSport vă prezintă cronica unei victorii fără emoții.

Simona Halep (România / 18 WTA) a învins-o clar pe Magdalena Frech (Polonia / 92 WTA), scor 6-4, 6-1, iar românca a obținut a 5-a calificare în optimile „Marelui Șlem” londonez.

Fostul lider mondial nu a fost încurcată de Magdalena Frech atât de mult cât a fost pusă în dificultate de către vântul puternic din Londra.

Cronica unei victorii fără emoții: Simona Halep a defilat spre optimi

Invincibilă de 10 meciuri la Wimbledon, Halep s-a calificat pentru a 5-a oară în optimile “Marelui Șlem” londonez. “Vântul nu a făcut meciul ușor !” a pretins Simona care va juca împotriva învingătoarei dintre Petra Kvitova (Cehia, 26 WTA) și Paula Badosa (Spania, 4 WTA).

SET 1 – Urmărită de noua ei manageră, suedeza Nina Wennerstrom, așezată la câteva randuri de scaune distanță de Virginia Ruzici, Halep nu i-a lăsat lui Frech niciun ghem din primele 4 ca să conducă apoi cu 5-1. Chiar dacă a comis 3 erori neprovocate în plus față de poloneză, Simona s-a impus cu 6-4 în setul de debut.

SET 2-  Momentul de derută în care și-a pierdut imediat avantajul break-ului reușit la început de manșă secundă a fost depășit de Simona cu 11 mingi mai mult luate pe “retur”: fără să cedeze vreun ghem din ultimele 5, Halep s-a calificat în “optimile” de la “Wimbledon” unde este invincibilă de 10 meciuri.

Simona Halep se va duela în optimile de finală de la Wimbledon 2022 cu învingătoarea dintre Paula Badosa (Spania) și Petra Kvitova (Cehia). Româna care a câștigat marele trofeu în 2019 este cap de serie număruș 16 la ediția din 2022.

Publicat: 02 07. 2022, 19:51
Actualizat: 02 07. 2022, 23:11