Crivoi și Hănescu au câștigat primele meciuri în Cupa Davis

Echipa României conduce India cu scorul de 2-0, după ce Victor Crivoi l-a învins pe Armitraj cu scorul de 3-1, scor pe seturi 7-5, 5-7, 6-2, 6-2, iar Hănescu s-a impus în fața lui Smodev Devvarman, scor 6-3, 6-1, 6-0, în cadrul celui de-al doilea meci din disputa România-India.

În partida cu Armitraj, Crivoi a revenit în primul set, de la 2-5, iar în setul doi a servit pentru set la 5-4, dar apoi a pierdut cu 7-5. Seturile trei și patru au revenit însă tenismenului român, care le-a câștigat pe ambele cu același scor 6-2. La partida care a durat două ore și 52 de minute au fost prezenți circa 300 de spectatori.

În al doilea meci de vineri, Victor Hănescu a avut o misiune mult mai ușoară în fața lui Somdev Devvarman, pe care l-a învins în trei seturi.

Sâmbătă, de la ora 14.00, va avea loc întâlnirea de dublu dintre Adrian Cruciat/Horia Tecău și Leander Paes/Mahesh Bhupathi. Partidele Victor Hănescu – Parkash Armitraj și Victor Crivoi – Somdev Devvarman se dispută duminică, începând cu ora 12.00.

România joacă cu India în barajul pentru menținerea în grupa Mondială a Cupei Davis.

Publicat: 19 09. 2008, 15:16
Actualizat: 19 09. 2008, 19:33