Cristina Ene a acces în finala turneului ITF din Antalya! Românca se va lupta pentru trofeu cu o adversară cunoscută, revenită în circuit după o pauză de 4 ani

Cristina Ene (România, 673 WTA) s-a calificat sâmbătă în ultimul act al turneului ITF de la Antalya (Turcia), dotat cu premii de 15.000 de dolari, după ce a trecut de grecoaica Despina Papamichail (374 WTA), scor 6-3, 6-2.

Cristina Ene a trecut lejer de a doua favorită a competiției din Turcia

Diferența de aproape 300 de locuri din clasament nu a contat în semifinala de la Antalya, câștigată fără drept de apel de jucătoarea mai slab cotată. Cristina Ene, cap de serie 7, a trecut de a doua favorită a competiției, Despina Papamichail, după o oră și 20 de minute de joc. Cu toate că a început mai greu și a fost condusă cu 2-0, românca a reușit să se redreseze, controlând apoi meciul disputat pe ciment. Cristina a câștigat de 7 ori contra serviciului, în timp ce sportiva din Grecia a reușit doar trei break-uri.

Adversara din finală a ocupat locul 38 mondial și s-a retras din tenis pentru a studia literatura

Ene (22 de ani) va lupta duminică pentru al treilea titlu ITF al carierei, împotriva unei jucătoare mult mai cunoscute. Rebecca Marino (27 de ani) din Canada, fostă ocupantă a locului 38 mondial, s-a înscris la primul turneu după o pauză de patru ani și a ajuns în finală după ce a trecut de Anastasia Kulikova din Rusia, scor 7-5, 6-1. Marino a agățat racheta în cui în perioada 2013-2017, timp în care a studiat literatura la Universitatea British Columbia. Ea a fost declarată jucătoarea anului în Canada în anii 2010 și 2011.

Publicat: 03 02. 2018, 13:43
Actualizat: 03 02. 2018, 13:55