Cristian Tudor Popescu, prima reacție după victoria chinuită obținută de Simona Halep. „Bjorn Borg spunea că un campion câștigă și când joacă prost”

Simona Halep s-a chinuit cu Polona Hercog în primul meci după ridicarea restricțiilor legate de pandemia de COVID-19. Meciul din primul tur al turneului de la Praga s-a terminat în trei seturi 6-1, 1-6, 7-6, iar sportiva din România a ratat șase mingi de meci.

Cristian Tudor Popescu a analizat meciul la „cald”. Duelul a durat mai bine de două ore și jumătate, iar jurnalistul a spus că înțelege momentele mai puțin grozave din jocul sportivei aflate pe locul 2 WTA.

„Mă așteptam să fie un meci greu. O știm pe Hercog de mulți ani. Este o jucătoarea care lovește tare și servește bine, iar aceste lucruri o deranjează pe Halep. Ați văzut cum sare mingea? Trebuia să dea de undeva de la gât! Nu contează că Hercog este numărul 46 mondial.

Sunt două jucătoare care vin după două luni de pauză și valorile sunt egale. Eu nu am fost liniștit după ce Simona a câștigat primul set cu 6-1. Adversara i-a cedat ușor multe puncte, iar un astfel de set nu te ajută. După un astfel de set urmează refluxul”, a declarat la Digi Sport

Cristian Tudor Popescu spune că acest meci o va ajuta pe Simona să-și îmbunățățească jocul în partidele următoare.

„S-a văzut lipsa de jocuri în picioare. Este important să câștigi câteva meciuri chiar dacă nu joci bine. Bjorn Borg spunea că un mare campion câștigă și meciurile în care joacă prost. Iar Simona a jucat modest, dar este bine că a câștigat chiar și în aceste condiții”, a mai spus jurnalistul.

CTP o sfătuiește pe Simona Halep să joace la US Open

Simona Halep nu a anunțat încă dacă va juca la US Open. Mai multe jucătoare s-au retras deja de la turneul american de teama pandemiei.

„Turneele de Grand Slam sunt limitate în cariera unui sportiv. Trebuie să ne gândim și la omul Simona. Ea a vorbit mult în ultima perioadă că vrea să devină mamă. Țineți minte că a fost înjurată că nu a mers la Olimpiadă din cauza virusului Vika.

S-a dus la Praga și și-a asumat un turneu în plină pandemie. Condițiile de la US Open cred că sunt mai bune decât la Praga. Eu m-aș duce!”, a declarat Cristian Tudor Popescu.

Publicat: 11 08. 2020, 18:18
Actualizat: 11 08. 2020, 18:39