Cori Gauff, coșmarul româncelor la Wimbledon! Americanca a eliminat-o pe Mihaela Buzărnescu în turul secund

Cori Gauff (SUA, 12 WTA) a învins-o și pe Mihaela Buzărnescu (127 WTA), în turul doi la Wimbledon, scor 6-2, 6-3, după ce în runda inaugurală a răpus-o pe Gabriela Ruse cu 2-6, 6-3, 7-5.

Cori Gauff a fost prea bună pentru Mihaela Buzărnescu într-un meci disputat joi seară, pe Terenul Central de la Wimbledon! Românca s-a recunoscut învinsă cu 6-2, 6-3, după o oră și 21 de minute de joc.

Gauff se chinuise în primul tur cu Gabriela Ruse, dar americanca a fost mult mai sigură pe ea în meciul cu Mihaela Buzărnescu! Tânăra din SUA a reușit nu mai puțin de 10 ași în fața sportivei noastre.

Mihaela Buzărnescu a pierdut clar duelul cu Cori Gauff, în turul secund la Wimbledon! Americanca a intrat foarte bine în meci, dictând ritmul încă din primul set. „Miki” a reușit la rândul ei câteva lovituri superbe, mai ales în setul al doilea, însă „Coco” a servit foarte solid, adjudecându-și victoria în minimum de seturi. După ce a eliminat două românce, Gauff va întâlni o americancă în turul al treilea, pe Amanda Anisimova (25 WTA). Buzărnescu a trăit un episod bizar la meciul din runda inaugurală cu Nastasja Schunk, scor 6-4, 6-2, când organizatorii au trimis-o la vestiar să se schimbe. Mihaela nu a fost lăsată să intre pe teren, întrucât purta sub echipament o bustieră de culoare neagră.

Dintre cele șase jucătoare din România care au evoluat în turul doi la Wimbledon, doar două au reușit să obțină biletul pentru faza următoare: Simona Halep (18 WTA) și Irina Begu (43 WTA). Simona a învins-o pe Kirsten Flipkens (Belgia, 190 WTA) cu 7-5, 6-4, iar Irina a trecut de Elisabetta Cocciaretto (119 WTA), scor 6-4, 6-4. Pentru optimile de finală, Halep se va lupta cu Magdalena Frech (Polonia, 92 WTA), în timp ce Begu se va duela cu Jelena Ostapenko (Letonia, 17 WTA).

Publicat: 01 07. 2022, 00:05
Actualizat: 01 07. 2022, 00:11