Copil s-a făcut mare! Marius e în sferturi la Anvers după o nouă victorie importantă: 7-6, 6-2 cu Steve Darcis

Performanță excelentă pentru Marius Copil (198 ATP): arădeanul s-a calificat joi în sferturile turneului ATP 250 de la Anvers (Belgia), după ce l-a eliminat pe favoritul gazdelor Steve Darcis (120 ATP) cu scorul de 7-6(3), 6-2!

Marius a acces în primul sfert de finală al sezonului, reușind un meci perfect! Copil s-a simțit ca peștele în apă pe centralul indoor de la Anvers, producând o nouă surpriză, după ce în turul I trecuse de Joao Sousa (Portugalia, 33 ATP), scor 4-6, 6-3, 6-3. Românul în vârstă de 26 de ani a fost concentrat în fața lui Darcis, a servit impecabil și s-a impus printr-o mobilitate superioară.

Copil a avut ceva emoții doar în primul act, atunci când adversarul său a servit la 5-4! Elevul lui Andrei Mlendea a răspuns însă cu un rebreak rapid, nu înainte de a salva și o minge de set! Manșa a mers într-un tie-break în care Marius a intrat foarte hotărât, având un avantaj de 5-1 la schimbul de terenuri. A fost floare la ureche pentru român să închidă setul, în urma unei greșeli neforțate a lui Steve: 7-6(3)!

Spectatorii belgieni așteptau o tresărire de orgoliu din partea lui Darcis, însă belgianul a continuat să fie dominat de Copil! Componentul naționalei României a făcut break-ul la 2-2 în fața jucătorului care a contribuit la calificarea Belgiei în finala Cupei Davis din 2015! Echilibrul s-a rupt în acel moment, iar Marius nu i-a mai lăsat niciun game favoritului până la final: 7-6(3), 6-2, după o oră și 27 de minute.

Marius Copil nu a avut prea mare noroc la tragerea la sorți, aflându-se pe același sfert de tablou cu favoritul pricipal de la Anvers, David Goffin (12 ATP). Astfel, Copil se va duela cu Goffin pentru un loc în semifinale, dacă belgianul trece de Florian Mayer (Germania, 55 ATP). În orice caz, arădeanul și-a asigurat un premiu important, în valoare de 16.380 de euro și 45 de puncte ATP.

Publicat: 20 10. 2016, 19:52
Actualizat: 20 10. 2016, 19:53