Copil, la un pas de tabloul principal de la Wimbledon! Marius a obținut o victorie rapidă în turul secund al calificărilor

Marius Copil (174 ATP) a acces pentru prima oară în carieră în turul al treilea al calificărilor de la Wimbledon, după o victorie în minimum de seturi, scor 7-5, 6-4 în fața francezului Kenny De Schepper (139 ATP). România nu a avut niciun reprezentat pe tabloul principal de la Wimbledon la ediția precedentă, astfel că Marius are ocazia de a readuce tenisul masculin românesc pe harta sportului alb.

Victorie într-o oră și 12 minute pentru Copil

Meciul din turul doi al calificărilor a fost tranșat neașteptat de repede de Copil, ținând cont că duelul se anunța unul echilibrat. Se întâlneau doi jucători cu un serviciu redutabil, dar forma excelentă a lui Marius a fost decisivă: Copil a trecut în play-off-ul calificărilor după doar o oră și 12 minute de joc!

Primul set a fost atipic pentru un meci pe iarbă disputat de doi jucători puternici: nu mai puțin de 5 break-uri s-au produs în manșa inaugurală. Copil a fost tenismenul mai vigilent, care a câștigat de 3 ori pe serviciul adversarului, întorcând setul de la 2-4 pentru francez. Actul secund a fost mult mai liniștit, Marius adjudecându-și singurul break, la 2-2. Arădeanul a rămas concentrat și a servit solid până în ultimul game al meciului, scor final 7-5, 6-4.

Marius e favorit în play-off-ul calificărilor

Copil are o șansă imensă să ajungă pe tabloul principal de la Wimbledon (27 iunie – 10 iulie), în play-off-ul calificârilor duelându-se cu Thomas Fabbiano (Italia, 114 ATP), jucător care nu strălucește pe iarbă. Ultimul român care a jucat pe tabloul principal de la Wimbledon a fost Victor Hănescu în anul 2014, acesta pierzând în primul tur (7-6, 1-6, 4-6, 3-6 cu Thomas Berdych). Marius Copil și-a asigurat deja un cec în valoare de 15.000 de lire sterline, premiul său ajungând la 30.000 de lire sterline în cazul unei victorii în turul trei al calificărilor.

Publicat: 22 06. 2016, 17:07
Actualizat: 22 06. 2016, 17:31