„Contesa Dracula”, meci horror la Melbourne! Arbitrul a încurcat jucătoarele, iar Jaqueline Cristian a ratat mingi de meci și a fost eliminată | VIDEO

După trei meciuri excelente reușite de reprezentantele României pe tablourile principale de la Melbourne, a avut loc și o partidă de coșmar a cărei protagonistă a fost Jaqueline Cristian (71 WTA)! Sportiva poreclită „Contesa Dracula” a pierdut cu 7-6(2), 6-7(7), 2-6 în fața estonei Kaia Kanepi (73 WTA).

Jaqueline Cristian a fost protagonista unui meci horror în prima rundă a turneului WTA Melbourne, fiind eliminată după două ore și 48 de minute de joc! Cristian a irosit două mingi de meci consecutive în tie-break-ul setului secund, în timpul meciul cu Kaia Kanepi petrecându-se și o fază cu adevărat ieșită din comun.

În setul al doilea, arbitrul de scaun a încurcat jucătoarele și a notat greșit scorul, afectând astfel tabela de marcaj! Eroarea acestuia a generat un adevărat haos pe toate site-urile de scoruri, iar Jaqueline Cristian s-a deconcentrat din acel moment. În turneul WTA Melbourne 1 rămân angrenate Simona Halep și Gabriela Ruse, care se pot întâlni într-un meci direct în optimile de finală.

Ziua de marți a început excelent pentru reprezentantele României la cele două turnee WTA 250 care se desfășoară în paralel la Melbourne, dar s-a încheiat cu un meci de coșmar! După ce Irina Begu, Sorana Cîrstea – la WTA Melbourne 2, și Gabriela Ruse – la WTA Melbourne 1, s-au calificat în optimile de finală, Jaqueline Cristian a fost eliminată deși a avut în mână partida cu Kaia Kanepi! Astfel, după ce a încheiat sezonul precedent cu o finală, la Linz, Jaqueline părăsește primul turneu din 2022 încă din runda inaugurală.

Românca a condus cu set și 6-4 în tie-break-ul setului al doilea, dar a irosit ambele mingi de meci. „Contesa Dracula” nu a reușit „mușcătura” decisivă și a fost pedepsită de Kaia Kanepi, cunoscută drept „coșmarul jucătoarelor din România”. Estona a învins-o și pe Simona Halep în trecut, în primul tur la US Open 2018, cu scorul de 6-2, 6-4. Cristian rămâne cu un cec de 2.675 de dolari și un singur punct WTA după înfrângerea de la WTA Melbourne 1, turneu pregătitor pentru Australian Open.

Publicat: 04 01. 2022, 12:07
Actualizat: 04 01. 2022, 12:26