Conflict în semifinale la Roland Garros: Coco Gauff s-a plâns că e deranjată de țipetele adversarei! Ce decizie a luat arbitra de scaun | VIDEO

Moment foarte tensionat în a doua semifinală a turneului de la Roland Garros! Cori „Coco” Gauff (SUA, 23 WTA) s-a plâns de faptul că Martina Trevisan (Italia, 59 WTA) țipă prea tare când lovește mingea.

Coco Gauff i-a transmis arbitrei de scaun Marijana Veljovic că este deranjată de țipetele Martinei Trevisan, după doar câteva game-uri disputate.

Italianca face parte din categoria jucătoarelor de tenis care țipă din toți rărunchii atunci când lovesc mingea. Maria Sharapova a fost pusă la zid în trecut pentru faptul că urlă pe teren.

Semifinala de la Roland Garros dintre Coco Gauff și Martina Trevisan a avut un moment tensionat încă de la început! Americanca s-a plâns că e deranjată de țipetele puternice ale italiencei: „Țipă prea tare sau nu!?”, a întrebat-o Coco retoric pe arbitra de scaun.

Arbitra Marijana Veljovic a așteptat pauza dintre game-uri pentru a-i atrage atenția Martinei Trevisan cu privire la intensitatea strigătelor ei, însă italianca nu s-a conformat din acest punct de vedere: „Cred că sunt ok! Nu e nevoie să mă schimb!”, a răspuns nervoasă Trevisan.

Coco Gauff a făcut instrucție cu Martina Trevisan și se va duela cu Iga Swiatek în finala de la Roland Garros

Tânăra americană Coco Gauff s-a calificat în finală la Roland Garros 2022, după ce a făcut instrucție cu Martina Trevisan, scor 6-3, 6-1! Gauff a avut un parcurs impecabil până în finală, câștigând toate cele șase meciuri în minimum de seturi.

De partea cealaltă, Iga Swiatek, adversara lui Coco Gauff din ultimul act, a cedat un singur set până acum, în meciul din sferturi cu Qinwen Zheng (China, 74 WTA), scor 6-7(5), 6-0, 6-2. Finala Gauff – Swiatek se va desfășurat sâmbătă, având o miză uriașă: campioana va pune mâna pe un jackpot în valoare de 2,2 milioane de euro.

Publicat: 02 06. 2022, 18:53
Actualizat: 02 06. 2022, 19:36